«Ռուսաստանի փոստն» ուղիղ ավիափոխադրումներ է գործարկել Միներալնիե Վոդիից Երևան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռուսաստանի փոստը» («Почта России») ուղիղ ավիափոխադրումներ է գործարկել Միներալնիե Վոդիից Երևան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`այդ մասին ТАСС-ին հայտնել են փոստային օպերատորի մամուլի ծառայությունում։
«Ռուսաստանի փոստն» «Ազիմուտ» ավիաընկերության հետ ստորագրել է համաձայնագիր Միներալնիե Վոդիի Լերմոնտովի անվան օդանավակայանից Հայաստանի մայրաքաղաք կանոնավոր չվերթերով միջազգային ծանրոցների ամենօրյա փոխադրման շուրջ։ Այժմ Ստավրոպոլի երկրամասից և Հյուսիսային Կովկասի հանրապետություններից փոստի հաճախորդների ծանրոցները Երևան կհասցվեն ուղիղ գծով՝ շրջանցելով Մոսկվան», - հայտնել են մամուլի ծառայությունում։
Լերմոնտովի անվան օդանավակայանի համար Երևանը առաջին միջազգային փոստային ուղղությունն է։ «Ռուսաստանի փոստը» նաև դիտարկում է Միներալնիե Վոդիի օդանավակայանում ապագայում փոստային փոխանակման լիարժեք միջազգային կետի բացման հնարավորությունը։
Ինչպես պարզաբանել է «Ռուսաստանի փոստի» էլեկտրոնային առևտրի Հյուսիսային Կովկասի մակրոտարածաշրջանի փոխտնօրեն Վիտալի Աֆանասևը, որի խոսքը մեջբերված է հաղորդագրության մեջ, երթուղով ուղիղ հաղորդակցությունը լրջորեն կկրճատի փոստային առաքումների ժամանակը։ Թեստերի ավարտից հետո դա կհանգեցնի ծառայության արժեքի նվազման՝ լոգիստիկական շղթայի օպտիմալացման շնորհիվ։
Աֆանասևը հավելել է, որ «Ռուսաստանի փոստը» Միներալնիե Վոդիից Երևան ուղիղ չվերթերի գործարկմամբ նախատեսում է կրկնապատկել Հայաստանի մայրաքաղաք ուղարկվող ծանրոցների քանակը։ Այսպես, 2022 թվականին դրանց թիվը եղել է հազարից փոքր-ինչ ավելի:

«Почта России» запустила прямые авиаперевозки из Минеральных Вод в Ереван
«Почта России» запустила прямые авиаперевозки из Минеральных Вод в Ереван. Как сообщает «Арменпресс», об этом ТАСС уведомили в пресс-службе почтового оператора.
«Почта России» подписала договор с авиакомпанией «Азимут» о ежедневных перевозках международных посылок из аэропорта им. Лермонтова Минеральных Вод в столицу Армении. «Теперь посылки почтовых заказчиков из Ставропольского края и республик Северного Кавказа будут доставляться в Ереван прямым маршрутом, минуя Москву», - сказали в пресс-службе.
Ереван является первым международным почтовым направлением аэропорта им. Лермонтова. «Почта России» также рассматривает возможность открытия в будущем полноценного пункта международного почтового транзита в аэропорту Минеральных Вод.
Как пояснил заместитель директора Северо-Кавказского макрорегиона электронной коммерции «Почты России» Виталий Афанасьев, слова которого приводятся в сообщении, прямое сообщение позволит серьезно сократить время почтовых доставок. После завершения испытаний это приведет к снижению стоимости услуг за счет оптимизации логистической цепочки.
Афанасьев добавил, что запустив прямые рейсы из Минеральных Вод в Ереван, «Почта России» планирует удвоить количество посылок, отправляемых в столицу Армении. В 2022 году их отправлялось чуть больше тысячи.