Իրանում ներկայացվել է «Ֆաթթահ» գերձայնային հրթիռը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) օդատիեզերական ուժերը ներկայացրել են «Ֆաթթահ» նոր գերձայնային հրթիռը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Fars լրատվական գործակալությունը։
ԻՀՊԿ-ի օդատիեզերական ուժերի վերջին ռազմավարական ձեռքբերումը ներկայացվել է նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և ԻՀՊԿ-ի գլխավոր հրամանատար Հոսեյն Սալամիի ներկայությամբ:
Fars-ի տվյալներով՝ նոր հրթիռն ունակ է շրջանցել հակահրթիռային պաշտպանության բոլոր համակարգերը և ոչնչացնել դրանք։ Դրա հեռահարությունը 1400 կմ է, արագությունը հասնում է 12-13 մախի կամ ժամում 14-15 հազար կիլոմետրի։ Հրթիռն առանձնանում է բարձր ճշգրտությամբ, լավ մանևրելու հնարավորություններով, այն ի վիճակի է անտեսանելի մնալ ռադարային համակարգերի համար և մանևրել ինչպես մթնոլորտում, այնպես էլ դրանից դուրս։

В Иране представили новую гиперзвуковую ракету "Фаттах"
Воздушно-космические силы Корпуса стражей исламской революции Ирана представили новую гиперзвуковую ракету "Фаттах". Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентствоFars.
"Гиперзвуковая ракета "Фаттах", последнее стратегическое достижение Воздушно-космических сил КСИР, была представлена в присутствии президента аятоллы Сейеда Эбрахима Раиси и главнокомандующего КСИРХосейна Салами", — говорится в сообщении.
По информации агентства, новая ракета способна пройти через все системы противоракетной обороны и уничтожить их. Дальность составляет 1,4 тысячи километров, скорость достигает 12-13 Махов, или 14-15 тысячи километров в час. Ракета отличается повышенной точностью, хорошей маневренностью, она способна оставаться незаметной для радиолокационных систем и маневрировать как в атмосфере, так и вне ее. Этот тип ракет, утверждает агентство, представляет собой новейшее вооружение, которое производят и используют такие страны, как США,РоссияиКитай.