Վրաստանն առաջին հերթին մտածում է սեփական անվտանգության մասին. Ղարիբաշվիլի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը ներկայիս իրադրությունում առաջին հերթին մտածում է սեփական անվտանգության մասին, քանի որ ՆԱՏՕ-ի անդամ չէ և չունի պաշտպանության ոչ մի երաշխիք։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այդ մասին այսօր հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ Քիշնևում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում։
«Ցավոք, մենք ո՛չ ԵՄ-ի, ո՛չ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր չենք և, իհարկե, չունենք անվտանգության «հովանոց» և երաշխիքներ: Դրանից ելնելով` մեզ համար հատկապես կարևոր է, որ մեր ղեկավարությունը ձեռնարկի ճիշտ քայլեր, որպեսզի այս չափազանց անկանխատեսելի միջավայրում նախ պաշտպանենք մեր երկիրը, փրկենք մեր երկիրը: Մենք պետք է հոգ տանենք մեր ժողովրդի անվտանգության մասին», - հայտարարել է Ղարիբաշվիլին։
Վարչապետն ընդգծել է, որ Վրաստանի իշխանությունները վարում են «խաղաղության քաղաքականություն» և առաջնորդվելով դրանով՝ երկիրը տանում են դեպի ինտեգրում եվրաատլանտյան կառույցներին։
Թբիլիսին վերջերս քննադատության է ենթարկվում արևմտյան երկրների և Ուկրաինայի կողմից՝ ոչ բավականաչափ հակառուսական դիրքորոշման պատճառով:

Грузия в первую очередь должна заботиться о своей безопасности: Ираклий Гарибашвили
В сложившейся ситуации Грузию в первую очередь беспокоит собственная безопасность, так как она не является членом НАТО и не имеет никаких гарантий защиты. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом сегодня на полях саммита Европейского политического сообщества в Кишиневе заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили.
«К сожалению, мы не являемся страной-членом ни ЕС, ни НАТО и, конечно, у нас нет «зонта» безопасности и гарантий. Исходя из этого, для нас особенно важно, чтобы наше руководство предпринимало правильные шаги для того, чтобы в этой крайне не прогнозируемой среде, защитить сперва нашу страну, спасти нашу страну. Мы должны заботиться о безопасности нашего народа», - сказал Гарибашвили.
Премьер-министр подчеркнул, что власти Грузии проводят «мирную политику» и, руководствуясь ею, ведут страну к интеграции с евроатлантическими структурами.
В последнее время Тбилиси подвергается критике со стороны западных стран и Украины за недостаточно антироссийскую позицию.