ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է ԿԺԴՀ-ի կողմից արբանյակ տանող հրթիռի արձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը խստորեն դատապարտել է Հյուսիսային Կորեայի կողմից ռազմական արբանյակ տանող հրթիռի արձակումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին ասված է համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկի տարածած հայտարարության մեջ։
«Բալիստիկ հրթիռի տեխնոլոգիայի օգտագործմամբ ցանկացած արձակում հակառակ է Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերին», - նշված է հայտարարությունում:
Համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարը կրկին Փհենյանին կոչ է արել «դադարեցնել նման գործողությունները և արագ վերսկսել երկխոսությունը՝ կայուն խաղաղության, ինչպես նաև Կորեական թերակղզու ամբողջական և վերահսկելի միջուկազերծման նպատակին հասնելու համար»։
Այս առնչությամբ ԱՄՆ-ում հայտարարել են, որ ԿԺԴՀ-ի կողմից հրթիռի արձակման պատճառով տարածաշրջանում մեծանում է ապակայունացման ռիսկը: Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Ադամ Հոջը նշել է, որ Փհենյանի նման գործողությունները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մի քանի բանաձևերի կոպտագույն խախտում են։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր «Արմենպրես»-ը, Հյուսիսային Կորեայի՝ տիեզերքում ռազմական հետախուզական արբանյակ տեղադրելու փորձը ձախողվել է, սակայն Փհենյանը նախատեսում է հնարավորինս շուտ իրականացնել երկրորդ արձակումը: ԿԺԴՀ-ի հետախուզական արբանյակի արձակման ժամանակ վթարի պատճառ են դարձել տանող հրթիռի շարժիչների աշխատանքի հետ կապված խնդիրները և վառելիքի անկայունությունը։
Ըստ Կորեայի Հանրապետության զինված ուժերի Շտաբների պետերի կոմիտեի՝ ԿԺԴՀ-ի հրթիռն ընկել է Դեղին ծովը՝ Հարավային Կորեայի Օչհոնդո կղզուց 200 կմ դեպի արևմուտք։
Հյուսիսային Կորեան Ճապոնիայի առափնյա պահպանության ծառայությանը տեղեկացրել էր, որ մայիսի 31-ից մինչև հունիսի 11-ն ընկած ժամանակամիջոցում մտադիր էարձակել երկրի պատմության մեջ առաջին հետախուզական արբանյակը։ Ըստ Փհենյանի՝ արբանյակի հիմնական խնդիրն է լինելու տեղեկատվության հավաքումը՝ ԱՄՆ-ին և նրա դաշնակիցներին զսպելու նպատակով։

Генеральный секретарь ООН осудил запуск КНДР ракеты-носителя со спутником
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш резко осудил запуск Северной Кореей ракеты с разведывательным спутником. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении официального представителя главы всемирной организации Стефана Дюжаррика.
«Любой запуск с использованием технологий, применяемых в баллистических ракетах, идет вразрез с соответствующими резолюциями Совета Безопасности ООН», - говорится в заявлении.
Глава Всемирной организации вновь призвал Пхеньян «прекратить подобные действия и оперативно возобновить диалог для достижения цели устойчивого мира, а также полной и поддающейся контролю денуклеаризации Корейского полуострова».
В связи с этим США заявили, что риск дестабилизации обстановки в регионе возрастает из-за запуска ракеты КНДР. Представитель Совета национальной безопасности Белого дома Адам Ходж отметил, что действия Пхеньяна являются грубым нарушением ряда резолюций Совета Безопасности ООН.
Как ранее сообщал «Арменпресс», попытка Северной Кореи вывести в космос военный разведывательный спутник не удалась, но Пхеньян планирует в ближайшее время запустить второй. Причиной аварии при зауске разведывательного спутника КНДР стали проблемы, связанные с работой двигателей ракеты-носителя и нестабильностью топлива.
По данным Комитета начальников штабов Вооруженных сил Республики Корея, ракета КНДР упала в Желтое море, в 200 км к западу от южнокорейского острова Очхондо.
Северная Корея сообщила Береговой охране Японии, что в период с 31 мая по 11 июня намерена запустить первый в истории страны разведывательный спутник. Согласно заявлению Пхеньяна, основной задачей спутника будет сбор информации для сдерживания США и их союзников.