Ժողովրդավարությունը Հայաստանի հիմնական բրենդն է․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանի հիմնական բրենդն է։ Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ժամանակ ունեցած ելույթում վարչապետն արձանագրեց, որ Հայաստանում համացանցն ազատ է, մամուլն ազատ է, ընտրություններն ազատ են՝ շեշտելով, որ այս ամենը ներկայացնում է ոչ թե որպես ձեռքբերում, այլ առօրեականություն։
«Երբ 2018 թվականին տեղի ունեցավ ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունը, և մենք ասում էինք, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանի հիմնական բրենդն է, շատերը կասկածով էին վերաբերվում, որովհետև ասում էին, որ հետհեղափոխական էյֆորիայի պայմաններում կառավարությունը առանձնապես ազատությունները սահմանափակելու կարիք չունի էլ։ Բայց այն փաստը, որ ժողովրդավարության հայկական ֆորումը առաջին անգամ մեր երկրում տեղի ունեցավ 2022 և ոչ թե 2019 թվականին, խոսուն փաստ է, որովհետև երբ մենք ընդգծում էինք 2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ազատ լինելը, էլի դա որոշակիորեն դրվում էր հարցականի տակ՝ իսկ ինչպիսի՞ն կլինեն ընտրություններն այլ պայմաններում»,- նշեց վարչապետը։
Վարչապետն ընդգծեց, որ այլ պայմաններում ընտրությունները նույնպես տեղի ունեցան՝ նկատի ունենալով 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, որին նախորդել էր Արցախյան 44-օրյա պատերազմը։
Փաշինյանը նկատեց՝ այդ դեպքում էլ արձանագրեցին, որ այդ այլ պայմաններում ընտրություններն ամենևին էլ պակաս ազատ և ժողովրդավարական չեն։
Նրա խոսքով՝ այն, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանի հիմնական բրենդն է, ամենևին էլ հանգամանքների բերումով տեղի ունեցած պատահականությունների արդյունք չէ, այլ գիտակցված քաղաքական կուրս է, որը Հայաստանի կառավարությունը և ժողովուրդը վարում են։
Վարչապետը շեշտում է՝ շատ լուրջ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ դեռ ընթացքի մեջ են, որոնք իրենց հետ պիտի բերեն մարդու իրավունքների պաշտպանության ավելի բարձր մակարդակ, օրենքի գերակայության ավելի բարձր մակարդակ, հակակոռուպցիոն քաղաքականության ավելի բարձր մակարդակ։
Փաշինյանը համարում է, որ այն տնտեսական բարձր աճը, որ Հայաստանն այսօր ունի, նաև տնտեսական ազատությունների արդյունք է․ եթե տնտեսությունը կառավարելի լիներ և կառավարվող լիներ պետության կողմից, հատկապես հետպատերազմյան շրջանում շատ լուրջ և խորը խնդիրներ կունենայինք, բայց, քանի որ այդ ազատությունները հասել են նաև տնտեսության մակարդակ, ամենադժվար և վճռական պահին այդ ազատությունները եկան օգնության։
Փաշինյանն արձանագրեց, որ Հայաստանում ժողովրդավարությանը սպառնացող ոչ մի ներքին վտանգ չկա։ Բոլոր հնարավոր վտանգներն արտաքին են, որոնք հանրահայտ են և բոլորին տեսանելի։ Միևնույն ժամանակ, ՀՀ վարչապետը կարևոր է համարում, որպեսզի կարողանան ապացուցել, որ ժողովրդավարությունը ի վիճակի է նաև անվտանգություն ապահովել։
Ժողովրդավարությունը շարունակելու է լինել Հայաստանի հիմնական բրենդը։ Փաշինյանը հույս ունի, որ այն նաև հարակից և աջակցող բրենդներ կունենա շարունակաբար, որոնցից մեկը կլինի տնտեսական բարձր աճը, երկրորդը՝ խաղաղությունը։
Նրա խոսքով՝ այս եռամիասնությունն է, որը պետք է ծառայի բուն նպատակին։ «Մենք խոսում եք ազատությունների մասին, բայց ազատությունը գերնպատակ չէ, ազատությունը միջոց է՝ ապահովելու մարդու բարեկեցությունը և երջանկությունը։ Սա է այն բարձրագույն նպատակը, որը մենք մեր առաջ դնում ենք, որովհետև մեր խնդիրը հետևյալն է, որ ազատության և ժողովրդավարության պայմաններում մարդը Հայաստանում լինի բարեկեցիկ, լինի պաշտպանված, լինի երջանիկ, կարողանա զբաղվել իր սիրած գործով և իր սիրած գործի արդյունքներով ապահովի սեփական բարեկեցությունը և նաև՝ երկրի բարեկեցությունը։ Իհարկե, ժողովրդավարությունը, մեր ընկալմամբ, սրա համար անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման է, և մենք պետք է ապահովենք ինստիտուցիոնալ մնացած պայմանները նույնպես, որպեսզի այս տեսլականը դառնա իրականություն»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. Democracy is Armenia’s main trademark, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Armenian Forum for Democracy.
Pashinyan noted that internet, press and elections are free in Armenia.
“When the non-violent velvet revolution took place in 2018, and we were saying that democracy is Armenia’s main trademark, many where doubting this, because they were saying that the government doesn’t need to limit freedoms in conditions of post-revolutionary euphoria. But the fact that the Armenian Forum for Democracy was held for the first time in 2022 and not in 2019 speaks volumes, because when we were emphasizing the free snap parliamentary elections held in 2018, this was being questioned as well, asking what kind of elections would’ve taken place if conditions were different,” Pashinyan said, adding that elections were held in different conditions as well – the 2021 snap election of parliament after the Second Nagorno Karabakh War – and the elections were again free and democratic.
The fact that democracy is Armenia’s main trademark is a conscious political course by the Armenian government and people, and not a result of coincidence.
Prime Minister Pashinyan underscored that many serious institutional reforms are still in process, and upon completion the reforms should bring higher levels of human rights protection, rule of law and anti-corruption policy.
Furthermore, the Armenian PM stated that the high economic growth registered in Armenia today is the result of economic freedoms, among others.
There are no internal threats to democracy in Armenia, Pashinyan added. He said that all possible threats are foreign threats, well-known and visible to everyone. Pashinyan said that it is important to prove that democracy is capable of ensuring security as well.
Democracy will continue to be Armenia’s main trademark. Pashinyan expressed hope that high economic growth and peace will be the country’s supporting brands. The unity of democracy, economic growth and peace must serve the goal. “We are talking about freedoms, but freedom isn’t the final goal in itself, freedom is the method of ensuring the welfare and happiness of people. This is the highest goal we’ve set before us, our objective is for people to be prosperous, protected, happy, able to do what they like to do and thus ensure their own prosperity and also the country’s prosperity. Certainly, democracy is a necessary albeit insufficient condition for this, and we must ensure the remaining institutional conditions as well, in order for this vision to become reality,” Pashinyan said.