Գնել Սանոսյանն անդրադարձել է Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն անդրադարձել է Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու հարցին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, խորհրդարանում բյուջետային քննարկումների ժամանակ Սանոսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի գործող ատոմակայանի գործունեության լիցենզիան մինչև 2026 թվականի համար է, կա խնդիր ատոմակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգել մինչև 2036 թվականը։ Ատոմակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգելու ուղղությամբ մեծածավալ աշխատանքներ են տարվել անցած տարի, այս տարի էլ այդ աշխատանքները շարունակվում են։
Այնուամենայնիվ, արդեն սկսվել են Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու շուրջ քննարկումները։ Նախարարը պարզաբանեց, որ հիմա են սկսել նոր ատոմակայանից խոսել, որովհետև ատոմակայանների կառուցումը բավականին երկար է տևում։
Նախապատրաստական փուլն էլ է բավականին երկար, մոտ երկու տարի պետք է նախապատրաստվելու համար, 8 կամ 10 տարի էլ՝ կառուցելու համար։
Սանոսյանն ընդգծեց, որ նոր ատոմակայանի կառուցումը բարդ ընտրություն է ենթադրում, քանի որ հարկավոր է հասկանալ, թե ինչ հզորության ատոմակայան է կառուցվելու, իսկ դա հասկանալու համար բազմաթիվ գործոններ պետք է հաշվի առնվեն։ «Ու քանի որ նոր ատոմակայանը կառուցվում է 100 տարվա համար, մենք պետք է 2036 թվականից ու դրան հաջորդող 100 տարիների համար հաշվարկներ անենք։ Օրինակ, մենք պետք է հաշվենք, թե 2080 թվականին մենք որքան էլեկտրաէներգիա կտանք Իրանին կամ կտա՞նք, թե՞ չենք տա, Վրաստանին էլեկտրաէներգիա կտա՞նք, թե՞ չենք տա։ Պետք է հասկանալ, թե ինչպիսին կլինեն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները, Թուրքիան Հայաստանից էլեկտրաէներգիա կգնի՞, թե՞ ոչ, որովհետև Թուրքիայի արևելյան շրջանները հիմա դրա կարիքն ունեն»,- մանրամասնեց Սանոսյանը։
Նաև պետք է հասկանալ, թե ինչպիսին կլինի տեղական սպառումը։ Պետք է հասկանալ՝ ատոմային, ջրային, արևային էներգիաները լինելու են որոշակի համաչափությա՞մբ, թե՞ ատոմակայանից կախվածությունը շատ պետք է լինի։
Սանոսյանի խոսքով՝ Հայաստանը հիմա լավ բալանս ունի, էներգետիկ համակարգն ատոմակայանից շատ կախվածություն չունի։ Որպես օրինակ նախարարը նշեց այն փաստը, որ ատոմակայանի աշխատանքն այս պահին կանգնած է, սակայն լուրջ խնդիրների դա չի հանգեցրել։

Armenian Minister refers to the issue of building a new nuclear power plant in Armenia
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. Minister of Territorial Administration and Infrastructures of Armenia Gnel Sanosyan referred to the issue of building a new nuclear power plant in Armenia.
ARMENPRESS reports, during the budget discussions in the parliament, Sanosyan emphasized that the operating license of the nuclear power plant in Armenia is valid until 2026, and there is a task to extend the period of operation of the nuclear power plant until 2036. Large-scale works were carried out last year to extend the period of operation of the nuclear power plant, and these works are continuing this year.
However, discussions on building a new nuclear power plant in Armenia have already begun. The minister explained that they have started talking about a new nuclear power plant now, because the construction of nuclear power plants takes quite a long time.
The preparatory phase is also quite long, it takes about two years to prepare, and 8 or 10 years to build.
Sanosyan emphasized that the construction of a new nuclear power plant implies a difficult choice, because it is necessary to understand what power nuclear power plant will be built, and to understand this, many factors must be taken into account. "And since the new nuclear power plant is being built for 100 years, we have to make calculations from 2036 and for the following 100 years. For example, we have to calculate how much electricity we will give to Iran in 2080, whether we will give it or not, whether we will give it to Georgia or not. We need to understand what Armenia-Turkey relations will be like, whether Turkey will buy electricity from Armenia or not, because the eastern regions of Turkey need it now," Sanosyan said.
It is also necessary to understand what the local consumption will be like. It is necessary to understand whether atomic, water, solar energies will be in a certain proportion, or whether there should be a lot of dependence on the nuclear power plant.
According to Sanosyan, Armenia now has a good balance, the energy system is not too much dependent on the nuclear power plant. As an example, the minister mentioned the fact that the work of the nuclear power plant is at a standstill at the moment, but this has not led to serious problems.