Թեհրանը ողջունում է Եգիպտոսի հետ հարաբերությունների վերականգնումը. այաթոլա Խամենեի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը ողջունում է դիվանագիտական ​​հարաբերությունները վերականգնելու Եգիպտոսի պատրաստակամությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին այսօր հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին Օմանի սուլթան Հեյսամ բեն Թարեք Ալ Սայիդի հետ հանդիպմանը։
«Մենք ողջունում ենք այդ դիրքորոշումը, մենք խնդիրներ չունենք այդ իմաստով», - մեջբերում է Խամենեիի խոսքն IRNA գործակալությունը։
Իրանի ղեկավարն այդպես է մեկնաբանել Օմանի սուլթանի հայտարարությունն այն մասին, թե Եգիպտոսը պատրաստ է վերականգնելու հարաբերություններն Իրանի հետ:
Այաթոլա Խամենեին նաև ողջունել է Սաուդյան Արաբիայի հետ հարաբերությունների վերսկսումը՝ նշելով, որ դա երկրի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի վարած լավ քաղաքականության արդյունքն է:

Тегеран приветствует восстановление отношений с Египтом: аятолла Хаменеи
Иран приветствует готовность Египта восстановить дипломатические отношения. Как передает «Арменпресс», об этом сегодня заявил верховный лидер Исламской Республики Али Хаменеи на встрече с султаном Омана Хайсамом бин Тареком Аль Саидом.
«Мы приветствуем эту ​​позицию, у нас нет никаких проблем в этом отношении», - передает слова Хаменеи агентство IRNA.
Так лидер Ирана прокомментировал заявление султана Омана, что Египет готов восстановить отношения с Ираном.
Аятолла Хаменеи также приветствовал возобновление отношений с Саудовской Аравией, отметив, что это результат правильной политики президента страны Эбрагима Раиси.