Սոցհարցումները կանխատեսում են Էրդողանի հաղթանակը Թուրքիայի նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլին ընդառաջ սոցհարցում իրականացնող կազմակերպությունները կանխատեսում են գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հաղթանակն ըննդիմադիր թեկնածուի՝ քեմալական Հանրապետաժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուի նկատմամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, «Օզդեմիր» ընկերության հարցման տվյալներով՝ Էրդողանին պատրաստ են աջակցել ընտրողների 53,94 տոկոսը, Քըլըչդարօղլուին՝ 46,06 տոկոսը։ «Իվեմ» կենտրոնի տվյալներով՝ գործող նախագահի օգտին կքվեարկի ընտրողների 53,8 տոկոսը-ը, նրա ընդդիմախոսի օգտին՝ 46,2-ը։ «Քոնդա»-ն կանխատեսում է Էրդողանի հաղթանակը Քըլըչդարօղլուի նկատմամբ՝ 52,7 տոկոսը 47,3 տոկոսի, իսկ «Արենդա»-ն՝ 52,4 տոկոսը 47,6 տոկոսի հարաբերակցությամբ։
Թուրքիայում մայիսի 27-ին՝ տեղի ժամանակով 18։00-ին կդադարի քարոզչությունը և մինչև կեսգիշեր լռության օր կհայտարարվի։
Մայիսի 28-ին՝ 08։00-ից կսկսվի նախագահական ընտրությունների քվեարկության երկրորդ փուլը, որը կշարունակվի մինչև 17։00-ն։ Այս տուրում հաղթանակ կտանի ամենաշատ քվե ստացած թեկնածուն։
Մայիսի 14-ին տեղի ունեցած ընտրություններում թեկնածուներից ոչ մեկ չէր հաղթահարել անհրաժեշտ 50 տոկոսի շեմը․ Էրդողանը ստացել էր 49,52 տոկոս ձայն, իսկ Քըլըչդարօղլուն՝ 44,88 տոկոս ձայն։

Соцопросы предсказывают победу Эрдогана во втором туре выборов президента Турции
В преддверии второго тура выборов президента Турции организации, проводящие соцопрос, прогнозируют победу действующего президента Реджепа Тайипа Эрдогана над оппозиционным кандидатом, лидером кемалистской Республиканской партии Кемалем Кылычдароглу.
Как передает Арменпресс со ссылкой на TASS, по данным опроса компании «Оздемир», Эрдогана готовы поддержать 53,94% избирателей, Кылычдароглу - 46,06. По данным Центра ИВЭМ, за действующего президента проголосуют 53,8% избирателей, за его оппонента - 46,2. «Конда» прогнозирует победу Эрдогана над Кылычдароглу с разницей 52,7% до 47,3%, а «Аренда» - с 52,4% до 47,6.
В Турции 27 мая в 18.00 по местному времени до полуночи будет объявлен день тишины.
28 мая с 08.00 начнется второй тур голосования на президентских выборах, который продлится до 17.00. В этом туре победит кандидат, набравший наибольшее количество голосов.
На состоявшихся 14 мая выборах ни один из кандидатов не преодолел необходимый 50-процентный барьер: Эрдоган получил 49,52% голосов, а Кылычдароглу - 44,88%.