Չորս շաբաթվա ընթացքում աշխարհում COVID-19-ից մահացությունը նվազել է 17%-ով. ԱՀԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալներով՝ ապրիլի 24-ից մինչև մայիսի 21-ն աշխարհում շուրջ 2,3 միլիոն մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով, գրեթե 15 հազարը մահացել է։ Մահացությունների թիվը նախորդ 28 օրվա համեմատությամբ նվազել է 17%-ով, ախտահարման դեպքերի թիվը՝ 21%-ով: «Արմենպրես»-ն այդ մասին տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից:
Չորս շաբաթվա ընթացքում աշխարհում գրանցվել են վարակման 2 290 351 դեպք և 14 985 մահ։ Այս ժամանակամիջոցում ամենաշատ դեպքերը հայտնաբերվել են Կորեայի Հանրապետությունում՝ 462 726: Այնուհետև հաջորդում են ԱՄՆ-ն (256 909), Ճապոնիան (164 367), Բրազիլիան (146 105) և Ավստրալիան (125 992): Ապրիլի 24-ից մինչև մայիսի 21-ն ամենաշատ մահվան դեպքերը գրանցվել են ԱՄՆ-ում՝ 4 135: ԱՄՆ-ին հաջորդում են Բրազիլիան (1 206), Ֆրանսիան (810), Իսպանիան (745) և Ռուսաստանը (663):
ԱՀԿ-ի լրատվական տեղեկագրի համաձայն՝ 28 օրվա ընթացքում, դրան նախորդող չորս շաբաթվա համեմատությամբ, վարակման հայտնաբերված դեպքերի թիվն աճել է ԱՀԿ-ի վեց տարածաշրջաններից երկուսում՝ Աֆրիկայում (11%-ով) և Արևմտախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (38%-ով): Մյուս տարածաշրջաններում նկատվել է այդ ցուցանիշի նվազում։ 28 օրվա ընթացքում մահացության դեպքերն աճել են Աֆրիկայում (6%-ով), Արևմտախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ( 9%-ով), Ամերիկայում (21%-ով) և Հարավ-արևելյան Ասիայում (61%-ով):
Քովիդի պատճառով արտակարգ դրությունը համաշխարհային առողջապահության բնագավառում գործել է 2020 թվականի հունվարի վերջից մինչև 2023 թվականի մայիսի 5-ը։ 2020 թվականի մարտի 11-ին ԱՀԿ-ն COVID-19-ի բռնկումը բնորոշել է որպես համավարակ։ Ըստ կազմակերպության կայքում 2023 թվականի մայիսի 24-ին հրապարակված տեղեկատվության՝ աշխարհում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման 766 895 075 դեպք, մահացել է 6 935 889 մարդ։
ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեյեսուսը մայիսի 5-ին Ժնևում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել էր, որ մահացածների իրական թիվը կազմում է առնվազն 20 միլիոն:

За четыре недели смертность от COVID-19 в мире снизилась на 17%: ВОЗ
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), с 24 апреля по 21 мая во всем мире инфекцией COVID-19 заразились около 2,3 млн человек, почти 15 000 скончались. Количество летальных исходов уменьшилось на 17% по сравнению с предыдущими 28 днями, количество инфицированных – на 21%. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС.
За четыре недели в мире зарегистрировано 2 290 351 случаев заражения и 14 985 летальных исходов. Республика Корея сообщила о самом большом числе случаев за этот период - 462 726 человек. Далее следуют США (256909), Япония (164367), Бразилия (146105) и Австралия (125992). С 24 апреля по 21 мая наибольшее количество смертей было зарегистрировано в США - 4135 человек. За США следуют Бразилия (1206), Франция (810), Испания (745) и Россия (663).
Согласно сообщению ВОЗ, за последние 28 дней по сравнению с предыдущими четырьмя неделями число подтвержденных случаев увеличилось в двух из шести регионов ВОЗ: Африке (на 11%) и регионе Западной части Тихого океана (на 38%). Снижение данного показателя наблюдалось и в других регионах. Смертность в течение 28 дней увеличилась в Африке (на 6%), Западной части Тихого океана (на 9%), Америке (на 21%) и Юго-Восточной Азии (на 61%).
В связи с Covid чрезвычайное положение в области глобального здравоохранения действовало с конца января 2020 года по 5 мая 2023 года. 11 марта 2020 года ВОЗ определила вспышку COVID-19 как пандемию. Согласно информации, опубликованной на сайте организации на 24 мая 2023 года, в мире зарегистрировано 766 895 075 случаев заражения Covid, умерло 6 935 889 человек.
Генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус на брифинге, состоявшемся 5 мая в Женеве, объявил, что реальное количество погибших составляет не менее 20 миллионов человек.