Իրանի պաշտպանության նախարարությունը նոր բալիստիկ հրթիռ է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր ներկայացրել է «Խայբար» նոր բալիստիկ հրթիռը` 2 հազար կմ հեռահարությամբ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է IRNA գործակալությունից, արձակումը տեղի է ունեցել Խորամշահր քաղաքի ազատագրման օրվա 41-ամյակին նվիրված արարողության ժամանակ: Քաղաքը գրավել էին 1980-1988 թվականների իրան-իրաքյան պատերազմի ընթացքում:
Ըստ գործակալության տեղեկատվության՝ հրթիռը վերջինն է «Խորամշահր» բալիստիկ հրթիռների շարքում և ունակ է կրելու մինչև 1,5 տոննա կշռող մարտագլխիկ։
Ըստ IRNA-ի՝ «Խորամշահր-4» կամ «Խայբար» հրթիռն ունի ռազմավարական և մարտավարական առանձնահատկություններ:
Նշվում է, որ հրթիռի ուղղորդման համակարգն անջատվում է մթնոլորտ մտնելիս, որի շնորհիվ այն անխոցելի է դառնում ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգերի համար: Հրթիռի արագությունը մթնոլորտի սահմաններից դուրս հասել է 16 մախի (մոտ 19 600 կմ/ժ), իսկ մթնոլորտում՝ 8 մախի (մոտ 9 800 կմ/ժ):

Министерство обороны Ирана представило новую баллистическую ракету
Министерство обороны Ирана представило сегодня новую баллистическую ракету «Хейбар» с дальностью полета 2000 км. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на агентство IRNA, запуск состоялся во время церемонии, посвященной 41-й годовщине освобождения города Хорремшехра. Город был оккупирован во время ирано-иракской войны 1980-1988 годов.
Согласноо информации агентства, ракета является новейшей версией серии баллистических ракет «Хорремшехр» и способна нести боеголовку весом до 1,5 тонны.
По данным IRNA, ракета «Хорремшехр-4» или «Хейбар» имеет стратегические и тактические особенности.
Отмечается, что система наведения ракеты отключается при входе в атмосферу, что делает ее неуязвимой для средств радиоэлектронной защиты. Скорость ракеты - 16 Махов (около 19 600 км/ч) за пределами атмосферы и 8 Махов (около 9 800 км/ч) внутри атмосферы.