Ընդդիմությունը պատրաստվում է պայքարի նոր փուլ սկսել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ ընդդիմությունը չի պատրաստվում համակերպվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարության հետ, որ Հայաստանը պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանի 86.6 հազար քկմ տարածքային ամբողջականությունը, որը ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը։ Սաղաթելյանը նշեց, որ ընդդիմությունը պատրաստվում է պայքարել մինչև վերջ։
«Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները, քաղաքական ուժերը ունեն ընդամենը 5-6 ամիս ժամանակ։ Այս իրավիճակի հետ չենք համակերպվելու, չենք հանձնվելու, պայքարելու ենք մինչև վերջին շունչը»,- ասաց Սաղաթելյանը՝ վստահեցնելով, որ իրականության հետ որևէ կապ չունեն այն խոսակցությունները, որ ընդդիմությունը հեռացել է իր օրակարգից, պայքարը դադարել է։
Նրա խոսքով՝ ընդդիմության խնդիրն է նոր թափով, նոր ուժով Հայաստանում և սփյուռքում ձևավորել համաժողովրդական դիմադրություն՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին պատրաստել լայն համաժողովրդական անհնազանդության։
«Դաշնակցությունը ունի իր պատկերացումները և փողոցային պայքարի և առաջիկա անելիքների վերաբերյալ։ Մենք մեր առաջարկները կքննարկենք մեր գործընկերների հետ։ Հստակ է՝ ինչ է անում Նիկոլ Փաշինյանը, և հստակ է նրա ժամանակացույցը։ Ընդդիմությունը ևս պետք է հստակեցնի իր ժամանակացույցը ու գործողությունները և պայքարը շարունակի»,- ասաց Սաղաթելյանը՝ հավելելով, որ մինչև այդ Հայաստանում և Արցախում պետք է լինեն բողոքի ակցիաներ և ցույցեր։

Оппозиция собирается начать новый этап борьбы после заявления премьер-министра Никола Пашиняна
Депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян заявил, что оппозиция не собирается соглашаться с заявлением премьер-министра Никола Пашиняна о том, что Армения готова признать территориальную целостность 86,6 тысяч квадратных километров Азербайджана, в которую входит и Нагорный Карабах. Сагателян отметил, что оппозиция будет бороться до конца.
«Все граждане Армении, политические силы имеют всего 5-6 месяцев. Мы не смиримся с этой ситуацией, не сдадимся, будем бороться до последнего вздоха", - сказал Сагателян, заверив, что слухи о том, что оппозиция ушла с повестки дня, борьба прекращена, не имеют ничего общего с реальностью .
По его словам, задача оппозиции состоит в том, чтобы сформировать народное сопротивление в Армении и Диаспоре с новым импульсом и силой, подготовить граждан РА к массовому народному неповиновению.
«Дашнакцутюн имеет свои представления об уличной борьбе и предстоящих акциях. Мы обсудим наши предложения с нашими партнерами. Понятно, чем занимается Никол Пашинян, понятен его график. Оппозиция должна уточнить свой график и действия и продолжить борьбу", - сказал Сагателян, добавив, что до тех пор в Армении и Арцахе должны быть акции протеста и демонстрации.