Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է՝ Հայաստանը ՌԴ-ին դուրս մղելու որևէ ազդակ Արևմուտքից չի ստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խզելու կամ Ռուսաստանին դուրս մղելու որևէ ազդակ Արևմուտքից չի ստանում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետն այս մասին խոսեց մայիսի 22-ին հրավիրված ասուլիսում՝ անդրադառնալով ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, թե տեղեկություններ ունի Արևմուտքը Հայաստանին ազդակներ է հղում, որ Ռուսաստանին դուրս մղեն իրենց տարածքից՝ խոստանալով, որ կապահովն Հայաստանի անվտանգությունը։
«Մենք Արևմուտքից Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խզելու, Ռուսաստանին դուրս մղելու որևէ ազդակ չենք ստանում, չենք ստացել, և չեմ կարծում, թե այդպիսի ազդակ երբևէ կլինի։ Ազդակները կարող են լինել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կամ ընթացքի մասին, ինչը վերաբերում է այդ թվում Ռուսաստանին։ Այսինքն, մենք մեր երկկողմ հարաբերությունները Ռուսաստանի մեր գործընկերների հետ շատ թափանցիկ ենք քննարկում։ Եվ կարծում եմ, որ որևէ մութ կետ չկա այդ խոսակցություններում մեր մտահոգությունների մասին, որոնք մենք ունենք տարածաշրջանում Ռուսաստանի և մեր հարաբերություններում առկա իրադրության վերաբերյալ»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նա անդրադարձավ Լաչինի միջանցքի հետ կապված իրադրությանը՝ հիշեցնելով, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը վերահսկողության տակ պահելը Ռուսաստանի պարտավորությունն է։ Եռակողմ հայտարարության մեջ արձանագրվել է, որ միջանցքը պետք է մնա ՌԴ խաղաղապահ ուժերի վերահսկողության ներքո։ Հետևաբար, Ադրբեջանի կողմից ապօրինի անցակետի տեղադրումն այդ պարտավորության խախտում է։ «Ռուսաստանն այդ միջանցքը պետք է պահեր, պետք է պահի իր վերահսկողության ներքո։ Նախկինում էլ մենք թե աշխատանքային մակարդակում, թե հրապարակային բազմիցս խոսել ենք Խծաբերդից մինչև Փառուխ տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին։ Ի վերջո, եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրվել է շփման գիծ հասկացությունը և արձանագրվել է շփման գծից ներս Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի պարտավորությունները, և մենք անընդհատ քաջալերել ենք, մեր կողմից ոչ մի խնդիր չենք ստեղծել, ինչով կարողացել ենք օգնել ենք, որ այդ պարտավորությունները լիարժեք կատարվեն»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Փաշինյանը չի ցանկանում, որ Արևմուտքը կամ Արևմուտքից արված որևէ ենթադրյալ հայտարարություն դառնա ՌԴ-ի և Հայաստանի հարաբերություններում կարևոր կամ առանցքային գործոն։ «Մեր հարաբերությունների ամենակարևոր գործոնը մեր հարաբերություններն են՝ այն փոխադարձ պարտավորությունները, որ մենք ունենք իրար նկատմամբ։ Որքանո՞վ են կատարվում այդ պարտավորությունները։ Ես չեմ կարծում, որ Արևմուտքը որևէ մեկի ձեռքը բռնել է և թույլ չի տալիս, որ այդ պարտավորությունները կատարվեն․ ամենատարբեր ոլորտներում՝ անվտանգության ոլորտում, ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում, Լեռնային Ղարաբաղում ում խաղաղապահների գործունեության հետ կապված։
Դեպք էր տեղի ունեցել, երբ խաղաղապահի ներկայությամբ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորիստ էր սպանվել։ Եվ մենք կարծում ենք, որ դրան Ռուսաստանի արձագանքը պատշաճ չէր։ Ընդ որում, այդ մարդուն, որքան ես եմ տեղեկացված, հենց խաղաղապահներն էին համոզել, որ բարձրացիր, խնդիր չկա,մենք այստեղ ենք, կապահովենք քո անվտանգությունը, բայց այդ մարդը կես ժամ հետո սպանվել էր։ Ի՞նչ կապ ունի այստեղ Արևմուտքը։ Այսօր մեր գերեվարված հայրենակիցների 90 տոկոսը գերեվարվել է ՌԴ խաղաղապահ ուժերի տեղակայումից հետո և խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում։ Արևմուտքն այստեղ ի՞նչ կապ ունի»,- նշեց նա։
Փաշինյանը վստահեցրեց, ՀՀ-ԵՄ, ՀՀ-ԱՄՆ օրակարգում ՌԴ-ին դուրս մղելու օրակարգ գոյություն չունի։ Միևնույն ժամանակ, նա հավելեց, որ արևմտյան գործընկերների հետ սկսել են քննարկել նաև անվտանգային ոլորտին վերաբերվող հարցեր, ինչը նախկինում չի եղել, քանի որ համարել են, որ տարածաշրջանում կա անվտանգային ճարտարապետություն, որն առնվազն դե յուրե հատվածով պետք է լինի հուսալի և անխոցելի։ «Երբ տեսնում ենք, որ այդ անվտանգային համակարգը օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով չի գործում այնպես, ինչպես ձևակերպված է իրավական պարտադիր ուժ ունեցող փաստաթղթերում, մենք նաև արևմտյան և ոչ միայն արևմտյան գործընկերների հետ անվտանգության օրակարգի հարցեր քննարկում ենք»,-մանրամասնեց վարչապետը։

Никол Пашинян уверяет, что Армения от Запада не получает никаких сигналов по вытеснению РФ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уверяет, что Армения от Запада не получает никаких сигналов, чтобы разорвать отношения с Россией или вытеснить Россию со своих территорий. Как сообщает «Арменпресс», об этом премьер-министр сказал на пресс-конференции 22 мая, коснувшись заявления министра иностранных дел России Сергея Лаврова о том, что тот располагает информацией, что Запад посылает Армении сигналы по вытеснению России со своих территорий, обещая защиту Армении.
«Мы не получаем от Запада никаких сигналов, чтобы разорвать отношения с Россией, или вытеснить Россию, мы их не получали, и я думаю, что их никогда не будет. Сигналы могут быть о развитии или ходе двусторонних отношений, в том числе и с Россией. Другими словами, мы наши двусторонние отношения с нашими российскими партнерами обсуждаем довольно прозрачно. И я думаю, что в разговорах о наших опасениях, которые есть в отношении России в регионе и нынешней ситуации в наших отношениях, нет темных пятен», - сказал премьер-министр.
Он коснулся ситуации с Лачинским коридором, напомнив, что согласно Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, держать Лачинский коридор под контролем - обязанность России. В Трехстороннем заявлении зафиксировано, что коридор должен оставаться под контролем российских миротворческих сил. Поэтому создание Азербайджаном незаконного КПП является нарушением этого обязательства. «Россия должна была держать этот коридор под своим контролем. В прошлом мы много раз говорили о событиях Хцаберда и Паруха, как на рабочем уровне, так и публично. В конце концов, Трехстороннее заявление зафиксировало концепцию линии соприкосновения и обязательства российских миротворческих сил в пределах линии соприкосновения, и мы всегда приветствовали это, мы не создавали никаких проблем, чем способствовали выполнению этих обязательств», - сказал премьер-министр.
Пашинян не желает, чтобы Запад или любое, приписываемое Западу заявление, было бы важным или ключевым фактором в отношениях между Россией и Арменией. «Самый важный фактор в наших отношениях - это наши отношения, взаимные обязательства, которые мы имеем по отношению друг к другу. Насколько выполняются эти обязательства? Не думаю, что Запад держит кого-то за руку и не дает выполнять эти обязательства в различных сферах: в сфере безопасности, в сфере военно-технического сотрудничества, в связи деятельности миротворцев в Нагорном Карабахе.
«Был случай гибели тракториста при выполнении сельскохозяйственных работ в присутствии миротворца. И мы считаем, что реакция России на это была неправильной. Более того, насколько мне известно, именно миротворцы убедили этого человека делать эту работу, мол, нет ничего страшного, мы здесь, мы обеспечим вашу безопасность, но через полчаса этого человека убили. Какое отношение к этому имеет Запад? Сегодня 90 процентов наших пленных соотечественников попали в плен уже после ввода российских миротворческих сил и в зоне ответственности миротворцев. Какое отношение к этому имеет Запад?» - сказал он.
Пашинян заверил, что нет никакой повестки по вытеснению России из повестки РА-ЕС, РА-США. Он добавил, что они начали обсуждать вопросы безопасности и со своими западными партнерами, чего раньше не было, поскольку считали, что в регионе существует архитектура безопасности, которая должна быть надежной и неуязвимой, по крайней мере, де-юре. «Когда мы видим, что система безопасности по объективным и субъективным причинам не функционирует так, как это сформулировано в юридически обязывающих документах, мы обсуждаем вопросы безопасности и с западными и не только с западными партнерами» - уточнил премьер-министр.