Հայաստանի և Վրաստանի խորհրդարանների պատգամավորները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին մայիսի 18-ին ընդունել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՀՀ ազգային ժողովից:
Հանդիպմանը մասնակցել են պատգամավորներ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, Էդուարդ Աղաջանյանը, ինչպես նաեւ Վրաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը: Վրացական կողմից հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի առաջին տեղակալ, Վրաստան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Գիորգի Վոլսկին, Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոս Սամխարաձեն:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին` Շալվա Պապուաշվիլին իր գոհունակությունն է հայտնել երկու հանձնաժողովների միջեւ ձեւավորված համագործակցության, համատեղ նիստի կապակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ այն շարունակական կլինի: Նա կարեւորել է նաեւ բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցությունը:
Սարգիս Խանդանյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ՀՀ ԱԺ նախագահի ջերմ ողջույններն է փոխանցել Շալվա Պապուաշվիլիին, մանրամասներ ներկայացրել մայիսի 17-ին կայացած համատեղ նիստի ընթացքում քննարկված հարցերի վերաբերյալ: Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի խնդրանքով մանրամասներ են ներկայացվել մայիսին կայացած վաշինգտոնյան եւ բրուսելյան հանդիպումներից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր, հայ-վրացական բազմոլորտ համագործակցության օրակարգային այլ հարցեր եւս` քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ այլն:

Депутаты парламентов Армении и Грузии обсудили вопросы региональной безопасности
Председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили 18 мая принял делегацию во главе с председателем Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Саргисом Ханданяном. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, во встрече приняли участие депутаты Рипсиме Григорян, Эдуард Агаджанян, а также Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Грузии Ашот Смбатян. С грузинской стороны во встрече также приняли участие первый заместитель председателя парламента Грузии, председатель группы дружбы с парламентом Армении Георгий Вольский и председатель комитета по внешним связям парламента Грузии Николоз Самхарадзе.
Тепло приветствуя гостей, Шалва Папуашвили выразил удовлетворение сложившимся между двумя комиссиями сотрудничеством, совместным заседанием и выразил надежду, что оно будет продолжительным. Он также отметил важность сотрудничества между группами дружбы.
Саргис Ханданян, поблагодарив за теплый прием, передал Шалве Папуашвили теплые приветствия председателя НС Армении, подробно представил вопросы, которые были обсуждены на совместном заседании, состоявшемся 17 мая. По просьбе председателя парламента Грузии, были также представлены подробности состоявшихся в мае встреч в Вашингтоне и Брюсселе.
В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной безопасности, а также другие вопросы повестки дня армяно-грузинского многосекторального сотрудничества – политическая, экономическая, культурная и др.