Սոթքում իրադրությունը սրելով՝ Ադրբեջանը փորձում է մոռացության տալ Լաչինում ապօրինի անցակետի տեղադրումը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոթքում իրադրությունը սրելու միջոցով Ադրբեջանը փորձում է մոռացության տալ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում՝ անդրադառնալով Սոթքի ուղղությամբ ադրբեջանական հերթական ագրեսիային:
Ըստ վարչապետի՝ Սոթքի ուղղությամբ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի նպատակն է նաև միջազգային ու հայաստանյան հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելու փաստից՝ նոր տեղում նոր ճգնաժամ ստեղծելու միջոցով մոռացության տալով հինը: Սա Ադրբեջանի փորձված մարտավարությունն է:
«Սեպտեմբերյան ագրեսիան մոռացության փորձ արեցին կեղծ բնապահպանական ակտիվիստներով Լաչինի միջանցքն արգելափակելու միջոցով, Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը մոռացության տալու փորձ արեցին Տեղ գյուղի հատվածում Հայաստանի պետական սահմանը հատելու միջոցով, Տեղի հատվածում սահմանի խախտումը մոռացության տալու փորձ արեցին Լաչինի միջանցքով անցակետ դնելու միջոցով: Սոթքում իրադրությունը սրելու միջոցով նրանք փորձում ենք մոռացության տալ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը: Ի հեճուկս Ադրբեջանի փորձերի՝ այս բոլոր հարցերը, բնականաբար, շարունակում են մնալ մեր առաջնային օրակարգում»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը կարևորեց միջազգային հանրության հետ այս թեմաների վերաբերյալ ակտիվ կոմունիկացիան շարունակելը:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները մայիսի 11-ին ժամը 06:00-ից հրետանային և ականանետային միջոցներիցկրակեն բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հայկական կողմն ունի4 վիրավոր:

Azerbaijan seeks to deviate int’l attention from Lachin Corridor by escalating situation elsewhere, warns Armenian PM
YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. By escalating the situation in Sotk, Azerbaijan seeks to deviate attention from its illegally installed checkpoint on Lachin Corridor, Prime Minister Nikol Pashinyan warned Thursday.
He said that the Azerbaijani side wants to deviate the attention of the international community and the Armenian society from the checkpoint, and make it go forgotten by creating a new crisis in a new area. Pashinyan said that this has been Azerbaijan’s tactics.
“They attempted to make the September aggression forgotten through blocking the Lachin Corridor with fake eco-activists, they attempted to make the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh forgotten through crossing the state border of Armenia in Tegh village, and then attempted to make the border trespassing in Tegh go forgotten through installing the checkpoint on Lachin Corridor. By escalating the situation in Sotk, they are attempting to make the illegal installation of the checkpoint on Lachin Corridor go forgotten. Despite Azerbaijan’s attempt, all these issues naturally continue to be in our primary agenda,” Pashinyan said at the Cabinet meeting on May 11.
PM Pashinyan attached importance to continual active communication with the international community on these issues.
4 Armenian troops were wounded when Azerbaijan launched an artillery and mortar attack near Sotk on May 11.