Սոթքում իրադրությունը սրելով՝ Ադրբեջանը փորձում է մոռացության տալ Լաչինում ապօրինի անցակետի տեղադրումը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոթքում իրադրությունը սրելու միջոցով Ադրբեջանը փորձում է մոռացության տալ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում՝ անդրադառնալով Սոթքի ուղղությամբ ադրբեջանական հերթական ագրեսիային:
Ըստ վարչապետի՝ Սոթքի ուղղությամբ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի նպատակն է նաև միջազգային ու հայաստանյան հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելու փաստից՝ նոր տեղում նոր ճգնաժամ ստեղծելու միջոցով մոռացության տալով հինը: Սա Ադրբեջանի փորձված մարտավարությունն է:
«Սեպտեմբերյան ագրեսիան մոռացության փորձ արեցին կեղծ բնապահպանական ակտիվիստներով Լաչինի միջանցքն արգելափակելու միջոցով, Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը մոռացության տալու փորձ արեցին Տեղ գյուղի հատվածում Հայաստանի պետական սահմանը հատելու միջոցով, Տեղի հատվածում սահմանի խախտումը մոռացության տալու փորձ արեցին Լաչինի միջանցքով անցակետ դնելու միջոցով: Սոթքում իրադրությունը սրելու միջոցով նրանք փորձում ենք մոռացության տալ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը: Ի հեճուկս Ադրբեջանի փորձերի՝ այս բոլոր հարցերը, բնականաբար, շարունակում են մնալ մեր առաջնային օրակարգում»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը կարևորեց միջազգային հանրության հետ այս թեմաների վերաբերյալ ակտիվ կոմունիկացիան շարունակելը:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները մայիսի 11-ին ժամը 06:00-ից հրետանային և ականանետային միջոցներիցկրակեն բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հայկական կողմն ունի4 վիրավոր:

Обостряя ситуацию в Сотке, Азербайджан пытается предать забвению установление незаконного КПП в Лачине: Пашинян
Обостряя ситуацию в Сотке, Азербайджан пытается предать забвению установление незаконного КПП в Лачинском коридоре.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства, касаясь очередной агрессии Азербайджана в направлении Сотка.
По словам премьер-министра, цель очередной агрессии Азербайджана в направлении Сотка – отвлечь внимание международной и армянской общественности от факта установления незаконного КПП в Лачинском коридоре, путем создания нового кризиса на новом месте, заставить забыть старый. Это проверенная тактика Азербайджана.
«Сентябрьскую агрессию Азербайджан попытался предать забвению, перекрыв Лачинский коридор при помощи лжеактивистов-экологов, попытался предать забвению гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, нарушив государственную границу Армении в районе села Тех, попытался предать забвению нарушение границы в районе Теха путем установления КПП в Лачинском коридор. Обостряя ситуацию в Сотке, пытается предать забвению установку незаконного КПП в Лачинском коридоре. Несмотря на попытки Азербайджана, все эти вопросы, естественно, остаются в нашей первоочередной повестке дня», - заявил Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул важность продолжения активного общения с международным сообществом по этим темам.
Ранее Минобороны РА сообщало, что 11 мая в 06:00 подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из минометов и артиллерийских орудий по армянским позициям, расположенным в направлении Сотка. С армянской стороны есть 4 раненых.