Վրաստանը և Գերմանիան ստորագրել են պաշտպանության ոլորտում համագործակցության հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունը փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Գերմանիայի Ազգային կոդավորման բյուրոյի հետ: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից:
«Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունում ընդունել են Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Ազգային կոդավորման բյուրոյի տնօրեն, գնդապետ Մանֆրեդ Կլաֆուսին և բյուրոյի ներկայացուցիչներին... Հանդիպման վերջում կողմերը ձևակերպել են փոխըմբռնման հուշագիր։ Փաստաթուղթն ստորագրել են Վրաստանի պաշտպանության նախարարության կոդավորման բաժանմունքի պետ, գնդապետ Դավիթ Մամուլաիշվիլին և գնդապետ Մանֆրեդ Կլաֆուսը, որը միևնույն ժամանակ ՆԱՏՕ-ի կոդավորման կոմիտեի ղեկավարն է», - ասված է Վրաստանի պաշտպանական գերատեսչության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Ըստ հաղորդագրության՝ փաստաթուղթը Վրաստանի պաշտպանության նախարարությանը և գերատեսչության նյութատեխնիկական ապահովման ստորաբաժանումներին թույլ կտա ավելի համատեղելի դառնալ ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին։
Մինչև համաձայնագրի ստորագրումը գերմանացի հյուրերը ծանոթացել են Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունում իրականացվող բարեփոխումներին։ Այցի հիմնական թեման ՆԱՏՕ-ի ստանդարտներով Վրաստանի Ազգային կոդավորման բյուրոյի ձևավորման գործընթացն է։ Վրացական կողմը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայից ժամանած գործընկերներին հանրապետության զինվորականներին ցուցաբերվող գործնական և ֆինանսական օգնության համար:

Грузия и Германия подписали меморандум о сотрудничестве в сфере обороны
Министерство обороны Грузии с Национальным бюро кодификации Германии подписало меморандум о взаимопонимании. «Арменпресс» передает со ссылкой на ТАСС.
«В Министерстве обороны Грузии приняли директора Национального бюро кодификации ФРГ, полковника Манфреда Клафуса и его представителей. В конце встречи стороны оформили меморандум о взаимопонимании. Документ подписали начальник отделения кодификации Министерства обороны Грузии, полковник Давид Мамулаишвили и полковник Манфред Клафус, который в то же самое время является главой комитета кодификации НАТО», - говорится в сообщении.
Согласно сообщению, документ позволит Министерству обороны Грузии и его подразделениям тылового обеспечения стать более совместимыми со стандартами НАТО.
До подписания меморандума немецкие гости ознакомились с реформами, проводимыми в Министерстве обороны Грузии. Основная тема визита - процесс формирования Национального бюро кодификации Грузии по стандартам НАТО. Грузинская сторона поблагодарила коллег из Германии за практическую и финансовую помощь, оказанную военным республики.