Իրանի նախագահը Սիրիա է ժամանել 12 տարվա ընթացքում առաջին անգամ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին այսօր առավոտյան պաշտոնական այցով ժամանել է Սիրիա. սա Իրանի նախագահի առաջին այցն է երկիր 2011 թ.-ին ՍԱՀ-ում հակամարտության սկսվելուց ի վեր: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով IRNA գործակալությանը:
Ռայիսին Սիրիա է մեկնել այդ երկրի նախագահ Բաշար ալ Ասադի պաշտոնական հրավերով: Երկու ղեկավարները կհանդիպեն Դամասկոսի նախագահական պալատում: Այցի ընթացքում Ռայիսիին ուղեկցում են 4 նախարարներ, Իրանի ԿԲ նախագահը, Իրանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը և Ռայիսիի գլխավոր քաղաքական խորհրդատուն:
Իր հերթին «РИА Новости»-ի թղթակիցը հայտնել է, որ Դամասկոսի միջազգային օդանավակայանում Ռայիսիին դիմավորել է Սիրիայի էկոնոմիկայի նախարար Մուհամեդ Սամեր ալ Խալիլը։
Սիրիական Al-Watan թերթն ավելի վաղ գրել էր, որ Ռայիսիի այցը կտևի երկու օր: Իրանի և Սիրիայի նախագահների միջև պաշտոնական բանակցություններ կանցկացվեն երկու երկրների ռազմավարական համագործակցությունը ամրապնդելու շուրջ։
Թերթի տեղեկատվության համաձայն՝ Ռայիսիի այցի ընթացքում Իրանի և Սիրիայի միջև մեծ թվով պայմանագրեր և փոխըմբռնման հուշագրեր կստորագրվեն տնտեսության ոլորտում։

Президент Ирана впервые за 12 лет прибыл в Сирию
Президент Ирана Ибрахим Раиси сегодня утром прибыл в Сирию с официальным визитом. Это первый визит президента Ирана в страну с начала конфликта в САА в 2011 году. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на IRNA.
Раиси прибыл в Сирию по официальному приглашению президента этой страны Башара Асада. Лидеры двух стран встретятся в президентском дворце в Дамаске. Раиси сопровождают 4 министра, председатель Центрального банка Ирана, глава Аппарата президента Ирана и главный политический советник Раиси.
Согласно сообщению «РИА Новости», президента Раиси в международном аэропорту Дамаска встретил министр экономики Сирии Мухаммад Самер аль-Халил.
Ранее сирийская газета «Al-Watan» сообщила, что визит Раиси продлится два дня. Состоятся официальные переговоры между президентами Ирана и Сирии по вопросам укрепления стратегического сотрудничества.
В ходе визита президента Раиси Иран и Сирия подпишут большое количество соглашений и меморандумов о взаимопонимании в сфере экономики.