Սուրեն Պապիկյանը ՌԴ խաղաղապահ ուժերի հրամանատարի հետ հանդիպմանը կարևորել է Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ապրիլի 28-ին ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սուրեն Պապիկյանը տեղեկացրել է «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում կատարած գրառման միջոցով:
«Ողջունել եմ գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին՝ նոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել նրան հաջողություններ խաղաղապահ առաքելության ընթացքում:
Քննարկել ենք Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ և խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող օպերատիվ իրավիճակն ու առկա խնդիրները, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
Ընդգծել եմ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերի անշեղ կատարման անհրաժեշտությունը և կարևորել Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը»,- ասված է գրառման մեջ:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, պաշտպանական հարցերով կցորդ, գնդապետ Իգոր Շչերբակովը և Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նախկին հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովը:

Министр обороны Армении встретился с командующим российскими миротворческими силами
28 апреля министр обороны РА Сурен Папикян принял новоназначенного командующего миротворческими силами Российской Федерации в Нагорном Карабахе генерал-полковника Александра Ленцова. Как сообщает «Арменпресс», об этом Сурен Папикян сообщил в социальной сети "Facebook".
"Я поздравил генерал-полковника Александра Ленцова с вступлением в новую должность и пожелал ему успехов в выполнении миротворческой миссии.
Обсудили оперативную обстановку и существующие проблемы вокруг Нагорного Карабаха и в зоне ответственности миротворческих сил, ряд вопросов, направленных на повышение эффективности российской миротворческой миссии в Нагорном Карабахе.
Я подчеркнул необходимость неуклонной реализации всех пунктов трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года и указал на важность реализации усилий, направленных на скорейшее разблокирование Лачинского коридора», — говорится в сообщении.
Во встрече приняли участие Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин, атташе по вопросам обороны полковник Игорь Щербаков и бывший командующий российскими миротворческими силами в Нагорном Карабахе генерал-майор Андрей Волков.