Սուրեն Պապիկյանը ՌԴ խաղաղապահ ուժերի հրամանատարի հետ հանդիպմանը կարևորել է Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ապրիլի 28-ին ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սուրեն Պապիկյանը տեղեկացրել է «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում կատարած գրառման միջոցով:
«Ողջունել եմ գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին՝ նոր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել նրան հաջողություններ խաղաղապահ առաքելության ընթացքում:
Քննարկել ենք Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ և խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող օպերատիվ իրավիճակն ու առկա խնդիրները, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
Ընդգծել եմ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերի անշեղ կատարման անհրաժեշտությունը և կարևորել Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը»,- ասված է գրառման մեջ:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, պաշտպանական հարցերով կցորդ, գնդապետ Իգոր Շչերբակովը և Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նախկին հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովը:

Defense Minister meets new Commander of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh, calls for efforts to lift blockade
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. Minister of Defense of Armenia Suren Papikyan held a meeting on April 28 with Colonel-general Alexander Lentsov, the new Commander of the Russian peacekeeping forces in Nagorno Karabakh.
“I welcomed Colonel-general Alexander Lentsov on assuming his new position and wished him successes during the peacekeeping mission. We discussed the operative situation and existing problems around Nagorno Karabakh and in the area of responsibility of the peacekeeping contingent and a number of issues aimed at increasing the effectiveness of the Russian peacekeeping mission in Nagorno Karabakh. I emphasized the need for steady implementation of all terms of the 9 November 2020 trilateral statement and attached importance to efforts aimed at swiftly lifting the blockade of the Lachin Corridor,” Papikyan said on social media.
The Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin, military attaché Colonel Igor Shcherbakov, and the former Commander of the Russian peacekeeping forces in Nagorno Karabakh Major-general Andrei Volkov attended the meeting.