Իրանի հյուսիսում բարձրաստիճան հոգևորական է սպանվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հյուսիսում գտնվող Մազանդարանի նահանգում այսօր սպանվել է բարձրաստիճան հոգևորական, Փորձագետների խորհրդի անդամ (Իրանի հատուկ պետական ​​մարմին, որն ընտրում է Իսլամական Հանրապետության հոգևոր առաջնորդին) Աբաս Ալի Սուլեյմանիին: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է The Washington Post պարբերականից:
Հանցագործությունը կատարվել է Բաբոլսեր քաղաքում։ Ոստիկանությունը ձերբակալել է հարձակվողին։
Նշվում է, որ իրանական պետական հեռուստաընկերության տվյալներով՝ Սուլեյմանին քաղաքի բանկերից մեկում է եղել, երբ մեկ այլ մարդ խլել է անվտանգության աշխատակցի հրազենը և սկսել է կրակել բանկի աշխատողներից մեկի հետ անձնական վեճի պատճառով: Միջադեպի հետևանքով Սուլեյմանին սպանվել է:
Սուլեյմանին մինչև վերջերս զբաղեցնում էր Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի ներկայացուցչի պաշտոնը Սպահանի նահանգի Քաշան քաղաքում, ինչպես նաև Սիստան և Բելուջիստանի նահանգում:

На севере Ирана совершено убийство высокопоставленного духовного лица
Сегодня в провинции Мазендаран на севере Ирана убит высокопоставленный священнослужитель, член Экспертного совета (специального государственного органа Ирана, избирающего духовного лидера Исламской Республики) аятолла Аббас Али Сулеймани. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на The Washington Post.
Преступление было совершено в городе Бабольсер. Полиция задержала нападавшего.
Согласно сообщению государственного телевидения Ирана, аятолла Сулеймани находился в одном из городских банков, когда некий мужчина выхватил оружие охранника и открыл стрельбу в направлении одного из сотрудников банка. В результате инцидента погиб Сулеймани.
Аятолла Сулеймани до недавнего времени занимал должность представителя верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи в Кашане, провинция Исфахан, а также в провинциях Систан и Белуджистан..