Թուրքիան պատրաստ է Սուդանի հարցով երկխոսության հարթակ տրամադրել. Էրդողան
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, այս մասին ապրիլի 20-ին հայտնել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ Սուդանի սուվերեն խորհրդի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ Բուրխանի և Սուդանի սուվերեն խորհրդի ղեկավարի տեղակալ, արագ արձագանքման ուժերի առաջնորդ Մուհամեդ Համդան Դագալոյի հետ հեռախոսազրույցների ընթացքում:
Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի կապերի վարչությունից հայտնել են, որ երկու առանձին զրույցների թեման Սուդանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններն են:
Ըստ աղբյուրի ՝Էրդողանը հակամարտող կողմերին կոչ է արել դադարեցնել զինված դիմակայությունն ու եղբայրասպանությունը։
Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է երկխոսության վերսկսման և ողջախոհության պահպանման կարևորությունը ՝ Սուդանում առկա խնդիրները վերացնելու և Սուդանի ժողովրդի միասնությունն ապահովելու նպատակով:
Քաղաքական գործիչը հավաստիացրել է, որ Թուրքիան այսուհետ ևս աջակցություն կցուցաբերի Սուդանի պետությանը, ժողովրդին և պատրաստ է որպես միջնորդ երկխոսության հարթակ տրամադրել:
Թուրքիայի նախագահը նշել է նաև Խարթումի օդանավակայանում անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունը ՝ հումանիտար միջանցք ձևավորելու նպատակով, ինչպես Թուրքիայի քաղաքացիներին տարհանելու, այնպես էլ այդ երկիր հրատապ մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար:

Турция готова предоставить площадку для диалога по Судану: Эрдоган
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел в четверг телефонные разговоры с председателем Суверенного совета Судана (руководящий орган африканской страны) Абдель Фаттахом аль-Бурханом и заместителем главы Суверенного совета Судана, лидером сил быстрого реагирования (спецназа) Мухаммедом Хамданом Дагало (Хамидти).
Как передает Арменпресс со ссылкой на Anadolu, в Управлении по связям Администрации президента Турции сообщили, что темой двух отдельных бесед стали последние события в Судане.
Турецкий лидер сообщил, что в Анкаре с братской чувствительностью и беспокойством следят за событиями в этой африканской стране.
Эрдоган напомнил, что Турция с самого начала искренно поддерживала переходный процесс в Судане, а события последних дней наносят удар продолжающейся с 2018 года борьбе суданского народа, принижая значимость достижений переходного периода.
Эрдоган призвал конфликтующие стороны к прекращению вооруженного противостояния и братоубийства.
Президент Турции подчеркнул значимость возобновления диалога и сохранения здравомыслия в целях устранения проблем в Судане и обеспечения единства суданского народа.
Политик заверил, что Турция будет и далее оказывать поддержку государству и народу Судана и готова в качестве посредника предоставить площадку для диалога.
При этом он указал на значимость обеспечения безопасности турецких граждан и структур, а также их имущества в Судане.
Президент отметил также необходимость обеспечения безопасности в аэропорту Хартума с целью формирования гуманитарного коридора, как для эвакуации турецких граждан, так и доставки экстренной гуманитарной помощи в эту страну.