5 կմ խնդրահարույց հատվածից 1.4 կմ-ը ճշգրտվել է. Փաշինյանը՝ Տեղ գյուղում իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղ գյուղի հատվածում 5 կմ խնդրահարույց հատվածից 1.4 կմ-ը ճշգրտվել է, սահմանապահներն իրար հետ աշխատել են, սահմանային կետը ճշգրտել են ու տեղակայվել որոշակի հեռավորության վրա:
Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան, թե Տեղ գյուղում անվտանգային առումով ի՞նչ իրավիճակ է:
«Մենք այնտեղ ունենք 11 կմ հատված, 11 կմ-ից 5 կմ հատվածը մենք համարում էինք և համարել ենք պրոբլեմատիկ: Այսօրվա դրությամբ ես կարող եմ ասել, որ այդ պրոբլեմատիկ հատվածը կրճատվել է ևս 1.4 կմ-ով: Դա նշանակում է, որ ևս այդքան սահման ճշգրտվել է: Ի՞նչ է նշանակում սահմանը ճշգրտվել է. դա նշանակում է, որ և մենք, և ադրբեջանցիներն այդ կետի վերաբերյալ ունենք ընդհանուր կարծիք, որ մեր սահմանային գիծն անցնում է այստեղով: Դա նշանակում է նաև, որ հայաստանցի սահմանապահները տեղակայվում են այդ սահմանից որոշակի հեռավորության վրա, ադրբեջանցի սահմանապահները՝ այդ սահմանից որոշակի հեռավորության վրա»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ադրբեջանցիները գտնվում էին Հայաստանի տարածքում: «Նախկինում իմ արած հայտարարությամբ այդ պրոբլեմատիկ հատվածը 5 կմ-ից ավելի էր, հիմա այդ 5 կմ-ը դարձել է 3.6: Այսինքն՝ սահմանապահներն իրար հետ աշխատել են, սահմանային կետը ճշգրտել են ու տեղակայվել են որոշակի հեռավորության վրա»,-ասաց նա:
Փաշինյանը հավելեց՝ փորձը ցույց է տալիս, որ երբ սահմանապահներն են իրար հետ աշխատում, դա որոշակի արդյունքների կարող է բերել: Հայկական կողմը հույս ունի, որ մնացած 3.6 կմ հատվածն էլ կճշգրտվի, և թեման կամփոփվի:

1,4km of 5km problematic section clarified – PM on situation near Tegh village
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. 1,4 km of the 5km problematic part in the section of Tegh village has been clarified, border guards worked together and are deployed at a certain distance from each other, Prime Minister Nikol Pashinyan told ARMENPRESS during a press briefing in parliament when asked on the security situation in Tegh village.
“We have a 11km part there, and we consider 5km in this 11km to be problematic. As of today, I can say that this problematic part has been cut by another 1,4km. This means that an additional that much of the border has been clarified. What do I mean by saying clarified? This means that we and the Azerbaijanis have a common opinion on that part, and our border line passes there. This also means that border guards of Armenia are deployed at a certain distance from that border, and the Azerbaijani border guards also at a certain distance from that border,” Pashinyan said.
Pashinyan said that the Azerbaijanis were in territory of Armenia.
“In my previous statement that problematic part was more than 5km, now that 5km is reduced to 3,6. Meaning, the border guards worked together, clarified the border point and were deployed at a certain distance,” he added.
Pashinyan added that experience shows that when border guards work together it could lead to certain result. Armenia hopes that the remaining 3,6km section will be clarified and the subject will be closed.