5 կմ խնդրահարույց հատվածից 1.4 կմ-ը ճշգրտվել է. Փաշինյանը՝ Տեղ գյուղում իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղ գյուղի հատվածում 5 կմ խնդրահարույց հատվածից 1.4 կմ-ը ճշգրտվել է, սահմանապահներն իրար հետ աշխատել են, սահմանային կետը ճշգրտել են ու տեղակայվել որոշակի հեռավորության վրա:
Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան, թե Տեղ գյուղում անվտանգային առումով ի՞նչ իրավիճակ է:
«Մենք այնտեղ ունենք 11 կմ հատված, 11 կմ-ից 5 կմ հատվածը մենք համարում էինք և համարել ենք պրոբլեմատիկ: Այսօրվա դրությամբ ես կարող եմ ասել, որ այդ պրոբլեմատիկ հատվածը կրճատվել է ևս 1.4 կմ-ով: Դա նշանակում է, որ ևս այդքան սահման ճշգրտվել է: Ի՞նչ է նշանակում սահմանը ճշգրտվել է. դա նշանակում է, որ և մենք, և ադրբեջանցիներն այդ կետի վերաբերյալ ունենք ընդհանուր կարծիք, որ մեր սահմանային գիծն անցնում է այստեղով: Դա նշանակում է նաև, որ հայաստանցի սահմանապահները տեղակայվում են այդ սահմանից որոշակի հեռավորության վրա, ադրբեջանցի սահմանապահները՝ այդ սահմանից որոշակի հեռավորության վրա»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ադրբեջանցիները գտնվում էին Հայաստանի տարածքում: «Նախկինում իմ արած հայտարարությամբ այդ պրոբլեմատիկ հատվածը 5 կմ-ից ավելի էր, հիմա այդ 5 կմ-ը դարձել է 3.6: Այսինքն՝ սահմանապահներն իրար հետ աշխատել են, սահմանային կետը ճշգրտել են ու տեղակայվել են որոշակի հեռավորության վրա»,-ասաց նա:
Փաշինյանը հավելեց՝ փորձը ցույց է տալիս, որ երբ սահմանապահներն են իրար հետ աշխատում, դա որոշակի արդյունքների կարող է բերել: Հայկական կողմը հույս ունի, որ մնացած 3.6 կմ հատվածն էլ կճշգրտվի, և թեման կամփոփվի:

Уточнены 1,4 км спорной зоны в 5 км: Пашинян о ситуации в селе Тех
Уточнены 1,4 км спорной зоны в 5 км в районе села Тех. Пограничники работая вместе, скорректировали место нахождения пограничного пункта и расположили его на определенном удалении.
Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на брифинге с журналистами в Национальном собрании в ответ на вопрос «Арменпресс» о ситуации безопасности в селе Тех.
«Там территория в 11 км, 5 км из 11 км мы считали и считаем спорным. На сегодняшний день могу сказать, что этот спорный участок сократился еще на 1,4 км. Это означает, что скорректирован еще один участок. Это значит, что и у нас, и у азербайджанцев есть общее мнение насчет того, что там проходит линия границы. Это также означает, что армянские пограничники стоят на определенном расстоянии от этой границы, азербайджанские пограничники - на определенном расстоянии с другой стороны», - сказал Пашинян. Пашинян отметил, что остались спорные 3,6 км.
Он добавил, что опыт показывает, что совместная работа пограничников может принести определенные результаты. Армянская сторона надеется, что оставшиеся 3,6 км участка тоже будут скорректированы и тема будет закрыта.