Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնության բացման արարողության երաժշտությունը հեղինակել է կոմպոզիտոր Անդրանիկ Բերբերյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմպոզիտոր, դիրիժոր, երաժշտական պրոդյուսեր Անդրանիկ Բերբերյանը, ով հեղինակել է Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնության բացման արարողության երաժշտությունը, մեծ պատասխանատվությամբ է մոտեցել երկրի համար կարևորագույն միջոցառման համար նման ծավալուն աշխատանք կատարելուն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բերբերյանն, ով «Սողոմոնի երգեր», «Կաֆկայի երազը», «Ամերիկացի», «Ավրորայի լուսաբացը» և շուրջ 30 այլ ֆիլմերի երաժշտության հեղինակ է, կարճ ժամանակում կարողացել է ստեղծել այնպիսի երաժշտություն, որի հիմքում է եղել հայոց պատմությունը։
1 (6).jpg (301 KB)
«Անսահման հպարտ ու երջանիկ եմ, որ նման մեծածավալ նախագծի մասն եմ կազմել և աշխատել եմ ռեժիսոր Նաիրե Ստեփանյանի հետ։ Ստեղծել եմ մոտավորապես 45 րոպե տևողությամբ շոուի երաժշտություն, ներառյալ՝ Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնության այս տարվա պաշտոնական օրհներգը, որն ամբողջությամբ ստեղծվել է Berberyan Production Studios-ում։ Ի դեպ, ստուդիան է արել ամբողջ արարողության հնչունային հետարտադրական աշխատանքները՝ հանձինս Տիգրան Կուզիկյանի և մի ամբողջ թիմի։ Ինչ վերաբերում է իմ երաժշտությանը, ապա պետք է ասեմ, որ երաժշտության հիմքում հայոց պատմությունն էր՝ մեր երկրի ստեղծումից մինչև արդի ժամանակներ։ Մտովի անցել եմ տարբեր ժամանակաշրջաններով, ոգեշնչվել մեր պատմական անցքերով ու հերոսական դրվագներով, որպեսզի ստեղծեմ տպավորիչ և միջոցառմանը հարիր երաժշտություն: Հուսով եմ, որ թե՛ երաժշտությունը, թե՛ օրհներգը կօգնեն մեր մարզիկներին, կոգեշնչեն նրանց, որպեսզի նրանք հասնեն բարձունքների»,-նշել է Անդրանիկ Բերբերյանը։
Նրա խոսքով՝ ուրախ է, որ թե՛ հայ, թե՛ միջազգային հանդիսատեսն անտարբեր չի մնացել այս գործից․այն հնարավոր եղավ առաջին անգամ ունկնդրել ապրիլի 14-ի բացման արարողության ընթացքում։ Արարողության երաժշտությունը Բերբերյանը հետագայում նախատեսում է ներկայացնել իր սոցիալական հարթակներում։
1 (2).jpg (206 KB)
Ինչ վերաբերում է օրհներգին, ապա այն հեղինակել և գործիքավորել է հենց Բերբերյանը, խոսքերը՝ Գրիգոր Կյոկչյանի։ «Դեպի բարձունք» օրհներգը միջոցառմանը կատարեց Արամ Mp3-ը, երգի տեսահոլովակի պրեմիերան տեղի ունեցավ ապրիլի 15-ին։ Երգը հասցրել է սիրվել հանդիսատեսի շրջանում։
Անդրանիկ Բերբերյանն առաջին անգամ չէ երաժշտություն հեղինակում մասշտաբային նախագծի համար․ 2021 թվականին նա գրել է ՀՀ անկախության 30-ամյակին նվիրված միջոցառման երգը, իսկ 2022 թվականին՝ Դուբայի էքսպոյի Հայաստանի մասնակցության վիզուալացված նյութի երաժշտությունը։

Автор музыки, прозвучавшей на церемонии открытия чемпионата Европы по тяжелой атлетике, - композитор Андраник Берберян
Композитор, дирижер, музыкальный продюсер Андраник Берберян, написавший музыку к церемонии открытия чемпионата Европы по тяжелой атлетике, с большой ответственностью подошел к столь масштабной работе для важнейшего для страны мероприятия. Как сообщает «Арменпресс», Берберян, являющийся автором музыки к фильмам «Песни Соломона», «Сон Кафки», «Американец», «Рассвет Авроры» и еще около 30 фильмов, за короткое время сумел создать такую музыку, в основе которой была прочувствована вся история Армении.
«Я горд и счастлив, что был частицей такого масштабного проекта и работал с режиссером Наире Степанян. Я написал музыку для шоу продолжительностью почти 45 минут, включая и официальный гимн чемпионата Европы по тяжелой атлетике этого года, полностью созданный Berberyan Production Studios. Кстати, звуковой пост-продакшн всей церемонии выполнила студия Тиграна Кузикяна и вся команда. Что касается моей музыки, то должен сказать, что в основе музыки лежит история Армении - от рождения нашей страны до современности. Чтобы создать впечатляющую и достойную мероприятия музыку, я мысленно прошел сквозь разные эпохи, меня вдохновляли наши исторические события и героические эпизоды. Надеюсь, что и музыка, и гимн помогут нашим спортсменам, вдохновят их на достижение новых высот», - отметил Андраник Берберян.
Его радует, что и армянская, и зарубежная публика не осталась равнодушными к этой работе. Впервые она прозвучала на церемонии открытия 14 апреля. Берберян планирует представить эту музыку и в своих социальных сетях.
Что касается гимна, то его написал и аранжировал сам Берберян на слова Григора Кёкчяна. На церемонии гимн «To the Heights» исполнил Aram Mp3, видеопремьера песни состоялась 15 апреля. Песня успела полюбиться публике.
Андраник Берберян не впервые пишет музыку для масштабного проекта. В 2021 году он написал мелодию песни для мероприятия, посвященного 30-летию независимости Армении, в 2022 году музыку для визуального материала участия Армении на Dubai Expo.