Մենք Մադրիդյան սկզբունքներով Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել ենք Ադրբեջանի մաս․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ Հայաստանը, 2007 թվականին Մադրիդյան սկզբունքները ընդունելով որպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմք, Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս։ Փաշինյանն այդ մասին ասաց՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին։
Պատգամավորը հարցրեց, թե ինչու Կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի կատարման մասին զեկույցի մեջ ԼՂ հիմնախնդրին նվիրված բաժնում խոսք չկա ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին այն դեպքում, երբ 2021-2026 թվականների ծրագրում ինքնորոշման իրավունքը նշվել է՝ որպես հիմնախնդրի կարգավորման հիմքերից մեկը։
Փաշինյանը նշեց՝ ամբողջ խնդիրն այն է, որ 2018 թվականին իր ստացած բանակցային ժառանգության մեջ ԼՂ ժողովուրդ հասկացություն գոյություն չունի, կա ԼՂ ամբողջ բնակչություն հասկացությունը։ «Այս բառերը շատ կարևոր են։ Այո, ժողովուրդը Հելսինկյան ակտով, մնացած բոլոր ակտերով սահմանադիր սուբյեկտ է։ Բնակչությունը սահմանադիր սուբյեկտ չէ, այսինքն՝ ինքնիշխանության սուբյեկտ չէ։ Եվ երկրորդը՝ եթե ասում ենք ինքնորոշում, ումից և որտեղից ենք ինքնորոշվում։ Օրինակ, ինչո՞ւ չենք ասում Հայաստանը ինքնորոշվի, որովհետև Հայաստանը ինքնորոշվել է 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրով։ Ո՞ւմից է ինքնորոշվել՝ Խորհրդային միությունից, որովհետև եղել է Խորհրդային միության մաս»,- մանրամասնեց Փաշինյանը։
Նա պարզաբանեց, որ այս հարցի հետ կապված Հայաստանը հայեցակարգ է ունեցել 2007 թվականից առաջ։ Կոնցեպտը եղել է հետևյալը, որ Լեռնային Ղարաբաղն էլ մյուսների նման ինքնորոշվում է Խորհրդային միությունից և եղել է թեզ, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում։ 2007 թվականին ի հայտ են եկել Մադրիդյան սկզբունքները, որտեղ արձանագրվել է, որ ԼՂ կարգավիճակի ճշգրտումը և ողջ գործընթացը պետք է համաձայնեցվի Ադրբեջանի հետ։ «Ինչո՞ւ պետք է համաձայնեցվի Ադրբեջանի հետ, եթե մենք Լեռնային Ղարաբաղը չենք ճանաչում Ադրբեջանի մաս։ Եվ Լեռնային Ղարաբաղը մենք Մադրիդյան սկզբունքներով ճանաչել ենք Ադրբեջանի մաս։ Ես ասել եմ, որ խնդիր է, երբ մեր բանակցային բովանդակությունը և հանրային խոսույթը իրեր չեն համապատասխանում։ Մենք ճանաչել ենք, բայց չենք ասել և բոլոր պատերազմները, կռիվները դրա հետ են կապված եղել»,-ասաց նա։
Նա հավելեց որպես ինքնորոշման սուբյեկտ հանդես է գալիս նա, ով ուզում է ինքնորոշվել, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը 1998 թվականին դուրս է թողնվել բանակցային գործընթացից։ Փաշինյանի խոսքով՝ ԼՂ-ն բանակցային գործընթացից դուրս թողնելուց հետո ինքնորոշման իրավունքը մնացել է պարզապես Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում գրված։
«Ես այսօր ասում եմ՝ եկեք որոշենք կամ առերեսվում ենք սրա հետ կամ, եթե չենք առերեսվում, եկեք արձանագրենք, թե ինչ է լինելու։ Ես հիմա տեղեկատվություն ունեմ, վերլուծություն ունեմ և ասում եմ՝ եթե մենք այս իրողության հետ չառերեսվենք, չի ստացվելու»,- ասաց Փաշինյանը։
Արթուր Խաչատրյանը հակադարձեց վարչապետին՝ նշելով, որ վերջինս ինքնորոշումը և անկախացումը հավասարեցնում է, մինչդեռ Հելսինկյան ակտի սահմանմամբ՝ ինքնորոշումը լրիվ այլ բան է նշանակում․ օրինակ՝ Հայաստանը կարող է ինքնորոշվել և որոշել, որ իրեն այլևս խորհրդարանական հանրապետություն պետք չէ, այլ պետք է թեոկրատիա։ Պատգամավորի խոսքով՝ սա է Հելսինկյան ակտի ողջ տրամաբանությունը։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ նկատեց, որ նույն բանն ասել է Ադրբեջանը բանակցային ողջ գործընթացում։ «Նրանք էլ էին ասում ինքնորոշումը չի նշանակում, որ պետք է անկախ պետություն լինի։ Նաև ասում էին, որ այդ ինքնորոշման սուբյեկտը միայն Լեռնային Ղարաբաղի հայերը չեն, նաև ադրբեջանցիներն են սուբյեկտ, ասում էին, որ ադրբեջանցիներն էլ պետք է որոշեն։ Դրա համար եմ ժողովուրդ-բնակչություն տերմինաբանության մասին խոսում։ Ես 2019 թվականին եմ ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի բանակցողը պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ներկայացուցիչը, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չի քվեարկել մեր խորհրդարանական ընտրություններում, հետևաբար, ես մանդատ չունեմ։ Այս դիրքորոշումները շարունակաբար և անընդհատ արտահայտվել են»,- ասաց Փաշինյանը։
Արթուր Խաչատրյանը նաև վարչապետին հարցրել էր, թե ո՞րն է Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը նրա պատկերացմամբ։ Փաշինյանը պատասխանեց՝ ինքնորոշման իրավունքի վերաբերյալ պատգամավորի հնչեցրած թեզի տրամաբանության մեջ մինչև այսօրվա կարգավիճակը չֆիքսվի, ապագա կարգավիճակի մասին խոսք լինել չի կարող լինել։
Անդրադառնալով Կոսովոյի հարցով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման վերաբերյալ պատգամավորի դիտարկմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց՝ Արդարադատության միջազգային դատարանն այդ հարցով որոշել է, որ ինքնորոշման համար պարտադիր չէ դիմել մետրոպոլիային։ «Այդ մասին խոսեց նաև Ռուսաստանի նախագահը Ուկրաինայի իրադարձությունների համատեքստում։ Նա ասաց, որ ռեգիոնը ինքնորոշման համար պարտավոր չէ դիմել մետրոպոլիային։ Այն ժամանակ շատ մեծ քննարկում եղավ, սակայն ոչ ոք չնկատեց, որ 2007 թվականին Մադրիդյան սկզբունքներով մենք արդեն ընդունել ենք, որ մենք նրանց հետ համատեղ պետք է անենք, դա միակողմանի չի կարող լինել։ Դրա համար եմ ասում, որ մինչև 2007 թվականը մենք այլ կոնցեպտ ենք ունեցել»,- եզրափակեց վարչապետը։

Armenia recognized Nagorno Karabakh as part of Azerbaijan with Madrid Principles in 2007, says PM Pashinyan
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has said that by adopting the Madrid Principles as the basis for resolving the Nagorno Karabakh conflict in 2007, Armenia recognized Nagorno Karabakh to be part of Azerbaijan.
Pashinyan made the remarks in parliament in response to a question from Hayastan (Armenia) faction MP Artur Khachatryan.
The lawmaker asked the PM to clarify why the 2022 report on the government’s program doesn’t mention the right to self-determination of the people of Nagorno Karabakh when the 2021-2026 government program noted it as one of the bases for conflict resolution.
Pashinyan said that in the negotiations legacy which he received in 2018 there is no “people of Nagorno Karabakh” wording, but rather an “entire population of Nagorno Karabakh” wording. “There words are highly important. Yes, the people is a constitutive entity under the Helsinki Act and all other acts. The population isn’t a constitutive entity, meaning it is not an entity to sovereignty. And third, if we say self-determination, from whom and where are we self-determining? For example, why aren’t we saying let Armenia self-determine? Because Armenia self-determined with the 1991 Alma Ata Declaration. From whom? From the Soviet Union, because it was part of the Soviet Union,” Pashinyan said.
PM Pashinyan explained that Armenia had a concept around this issue before 2007. The concept was the following: Nagorno Karabakh, like the others, is also self-determining from the Soviet Union, and there was a narrative that Nagorno Karabakh has never been part of Azerbaijan. In 2007 the Madrid Principles emerged, which stipulated that determining the status of Nagorno Karabakh and the entire process must be agreed with Azerbaijan. “Why must it be agreed with Azerbaijan if we don’t recognize Nagorno Karabakh as part of Azerbaijan? We have recognized Nagorno Karabakh to be part of Azerbaijan with the Madrid Principles. I’ve said it is a problem when our negotiations content and public narrative don’t match. We’ve recognized but we didn’t say, and all wars and fighting were related to this,” he said.
PM Pashinyan added that an entity to self-determination is the one who wants to self-determine, but Nagorno Karabakh has been left out of the negotiations process in 1998. After this, the right to self-determination was simply left written in the Helsinki Final Act.
“And today I am saying, let’s decide, either we face this or let’s note what’s going to happen. I have information, I have the analysis, and I am saying, if we don’t face this reality, it’s not going to happen,” Pashinyan added.
MP Khachatryan argued that Pashinyan is equalizing self-determination with independence, whereas the Helsinki Final Act defines self-determination as something completely different. For example, the MP said, Armenia could self-determine and decide that it no longer needs a parliamentary republic and adopt theocracy. The MP argued that this is what the Helsinki Final Act is all about.
Pashinyan answered by saying that Azerbaijan has been saying the same thing during the entire negotiations process. “They were also saying that self-determination doesn’t mean that an independent state must exist. They were also saying that the entity to that self-determination aren’t the Armenians of Nagorno Karabakh alone, the Azerbaijanis are also an entity, they were saying that the Azerbaijanis must also decide. That’s why I am speaking about the people-population wording. I’ve said back in 2019 that the negotiator of the Nagorno Karabakh issue must be a representative of the people of Nagorno Karabakh because the people of Nagorno Karabakh did not vote in our parliamentary elections, hence I don’t have a mandate. I’ve continuously and constantly expressed these positions,” Pashinyan said.
Asked about his vision of a future status for NK, Pashinyan said there can’t be any talk about a future status as long as the status it has so far isn’t stipulated in the logic of the narrative voiced by the MP.
Speaking about the MP’s observation regarding the ICJ ruling on the Kosovo issue, Pashinyan said that the ICJ had determined that self-determination doesn’t require permission from central authorities. “The Russian president also spoke about this in context of the events in Ukraine. He said that a region doesn’t have to apply to the [central authorities] for self-determination. There was a lot of discussion back then, but no one noticed that in 2007, with the Madrid Principles, we already accepted that we must do it together with them, it can’t be done unilaterally. That’s why I am saying that we’ve had a different concept before 2007,” the Prime Minister said.