ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը մտահոգությամբ է ընդունել ապրիլի 14-ին Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023 թվականի առաջնության բացման արարողության ժամանակ Ադրբեջանի պետական դրոշի հետ կապված միջադեպը: Նախարարությունն այդ առթիվ հայտարարություն է տարածել, որն «Արմենպրես»-ն ամբողջությամբ ներկայացնում է ստորև.
«Որպես Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023 թվականի առաջնությունը հյուրընկալող կողմ լուրջ մտահոգությամբ ենք ընդունել ապրիլի 14-ին առաջնության բացման արարողության ժամանակ Ադրբեջանի Հանրապետության պետական դրոշի հետ կապված միջադեպը: Միջադեպը, որն արարողության ժամանակ անմիջապես հարթվել է և որևէ կերպ չի խոչընդոտել բնական ընթացքին, չի արտահայտում Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների դիրքորոշումը և դատապարտելի է սպորտային արժեքների և արդար խաղի (Fair Play) համընդհանուր սկզբունքների տեսանկյունից:
Միաժամանակ, ափսոսանքով ենք արձանագրում Ադրբեջանի թիմի՝ առաջնությունը լքելու վերաբերյալ կայացրած որոշումը և հավելում, որ անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չի եղել, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն ի սկզբանե ապահովել է և շարունակում է ապահովել անվտանգության բոլոր չափանիշներն առաջնության մասնակից պատվիրակությունների համար: Կառավարությունը հավատարիմ էր լրացուցիչ անվտանգային միջոցառումներ ապահովելու ադրբեջանցի մարզիկների համար նախկինում իր կողմից ստանձնած պարտավորությանը: Դրա վկայությունն այն է, որ գրեթե երկու օր ադրբեջանցի մարզիկներն անվտանգ և ապահով գտնվել են Հայաստանում, իսկ առաջնությունը լքելու որոշումն ընդունելուց հետո համապատասխան ծառայություններն ապահովել են նրանց անվտանգ մեկնումը:
Այս առաջնությանը պատրաստվելիս Հայաստանի Հանրապետությունն իրականացրել է մեծածավալ աշխատանք և նշանակալի ներդրումներ: Կացության, մարզումների, մրցումների պայմանները, տեխնիկական ապահովումը, հեռուստատեսային ցուցադրությունը, նախադեպը չունեցող բացման արարողությունն ամենաբարձր գնահատականի են արժանացել մեր միջազգային գործընկերների կողմից: Բազմաթիվ արձանագրումներով՝ Հայաստանում անցկացվող Եվրոպայի այս առաջնությունն իր կազմակերպմամբ վստահորեն կարող է մրցել աշխարհի առաջնությունների կազմակերպման հետ: Համոզված եմ, որ մրցաշարի ավարտից հետո կկարողանանք արձանագրել, որ Հայաստանը կարող է հավակնել կազմակերպելու ավելի մեծ մրցաշարեր, այդ թվում՝ աշխարհի առաջնությունը»:
Ադրբեջանի երիտասարդության և սպորտի նախարարությունն ու այդ երկրի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ապրիլի14-ի երեկոյան Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության բացման արարողությանը տեղի ունեցած՝ Ադրբեջանի դրոշը վառելու միջադեպից հետո որոշում են կայացրել ադրբեջանցի մարզիկներին վերադարձնել հայրենիք՝ պատճառաբանելով,որ ադրբեջանցի մարզիկները հոգեբանական ճնշման են ենթարկվել:

We regret the decision of the Azerbaijani team to leave the championship – MoESCS
YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS. The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia is concerned over the incident related to the state flag of Azerbaijan during the opening ceremony of the 2023 European Weightlifting Championship on April 14. ARMENPRESS reports, the Ministry issued a statement in this regard, which reads as follows,
“As the host of the European Weightlifting Championships 2023, we are seriously concerned with the incident with the national flag of the Republic of Azerbaijan during the opening ceremony of the championship on April 14. The incident, which was immediately resolved during the ceremony and in no way interfered with the natural course of events, does not reflect the position of the Republic of Armenia authorities and deserves to be condemned in terms of sports values and universal principles of fair play․
At the same time, we regret the decision of the Azerbaijani team to leave the championship and add that there were no security problems, because the Government of the Republic of Armenia initially provided and continues to provide all security standards for delegations participating in the championship. The Government was committed to earlier commitments to provide additional security measures for Azerbaijani athletes. The evidence of this is that for almost two days the Azerbaijani athletes were safe in Armenia, and following the decision to leave the championship, the relevant services ensured their safe departure.
In preparation for this championship, the Republic of Armenia has carried out large-scale work and significant investments. The conditions of accommodation, training, competition, technical support, television coverage, and the unprecedented opening ceremony received the highest appraisal from our international partners. According to numerous protocols, the European Championship, held in Armenia, by its organization can confidently compete with the organization of the world championships. We are sure that after the tournament, we will be able to state that Armenia can apply for the organization of larger tournaments, including the World Cup”.