Իրանը մտադիր է համագործակցել Ռուսաստանի հետ «Սֆերա» տիեզերական ծրագրի շրջանակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը մտադրություն է հայտնել համագործակցել Ռուսաստանի Դաշնության հետ «Սֆերա» տիեզերական ծրագրի շրջանակներում: Այսօր «Սֆերա» կոնգրեսում նման հայտարարություն է արել Մոսկվայում Իսլամական Հանրապետության դեսպան Քազեմ Ջալալին։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից:
««Սֆերան» համարվում է բացառիկ տնտեսական և քաղաքական հնարավորություն, ինչպես նաև հնարավորություն անվտանգության ոլորտում։ Մենք տիեզերքի ոլորտում Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցության երկարաժամկետ ծրագրի համատեքստում հայտարարում ենք մեր պատրաստակամության և մեր լիակատար մտադրության մասին՝ գործընկերություն և ներկայություն իրականացնելու այս ամպային նախագծում», - ասել է դեսպանը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Սֆերա» ծրագրի մասին խոսել է 2018 թվականի հունիսի 7-ին՝ ռուսաստանցիների հետ ուղիղ հարցուպատասխանի ժամանակ։ Այն ենթադրում է կապի արբանյակների արձակում և Երկրի հեռահար զոնդավորում: «Ռոսկոսմոսի» նախկին գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինի խոսքով՝ ծրագիրը կներառի հինգ արբանյակային խմբավորում, որոնք կտրամադրեն հեռահաղորդակցության ծառայություններ, ևս հինգը՝ դիտարկման ծառայություններ։ Ծրագրի շրջանակներում առաջին «Սկիֆ-Դ» ապարատն արձակվել է 2022 թվականին:

Иран намерен сотрудничать с Россией в рамках космической программы «Сфера»
Иран выразил намерение сотрудничать с Российской Федерацией в рамках космической программы «Сфера». Об этом сообщил посол исламской республики в Москве Казем Джалали в четверг на конгрессе «Сфера». «Арменпресс» передает об этом со ссылкой на сообщение ТАСС.
«Сфера» считается исключительной экономической и политической возможностью и возможностью в сфере безопасности. Мы в контексте долгосрочной программы сотрудничества с РФ в области космоса заявляем о готовности и полном своем намерении осуществлять партнерство и присутствие в этом облачном проекте», — сказал посол.
Президент России Владимир Путин рассказал о программе «Сфера» 7 июня 2018 года в прямом эфире с россиянами. Он предполагает запуск спутников связи и дистанционное зондирование Земли. По словам бывшего гендиректора «Роскосмоса» Дмитрия Рогозина, в программу войдут пять спутниковых групп, которые будут предоставлять телекоммуникационные услуги, и еще пять - услуги наблюдения. В рамках программы в 2022 году был запущен первый аппарат «Скиф-Д».