Երևանի և Գերմանիայի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի միջև գործակցությունը կընդգրկի նաև գործարարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի և Գերմանիայի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի միջև գործարար կապերի զարգացման, համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորություններն են քննարկել Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանը և Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լանդթագի նախագահ Գյուննար Շելլենբերգերի գլխավորած պատվիրակությունը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԳԴՀ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Լուկաս Ֆլյոթերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է երևանի քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրությունից, խոսելով քաղաքային տնտեսության զարգացման ծրագրերի մասին՝ Լևոն Հովհաննիսյանը նշել է, որ, հաշվի առնելով հայ-գերմանական հարաբերությունների ներկա բարձր մակարդակը՝ քաղաքապետարանը բաց ու պատրաստակամ է դիտարկել ներդրումային փոխշահավետ առաջարկները:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման հնարավորություն ընձեռելու համար՝ Գյուննար Շելլենբերգերն ընդգծել է իրենց գործարարների հետաքրքրվածությունը տարբեր բնագավառներում գործակցության հաստատմամբ: Առաջարկներ են հնչել կրթության, առողջապահության ոլորտներում նոր նախագծերի և փորձի փոխանակման ծրագրերի վերաբերյալ:
Անդրադառնալով Երևանի և Սաքսոնիա երկրամասի Լայպցիգ քաղաքի միջև դեռևս 2021 թ. բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու մասին մտադրությունների հուշագրին՝ գերմանական կողմը հույս է հայտնել, որ այն կարող է վերաճել ծրագրային հստակ գործակցության: Նա Երևանի գործընկերներին հրավիրել է Գերմանիա:

Partnership between Yerevan and Germany’s Saxony-Anhalt to encompass business ties
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Acting Mayor of Yerevan Levon Hovhannisyan met with Gunnar Schellenberger, the president of theparliament (Landtag)of theGermanfederal stateSaxony-Anhalt to discuss development of business ties and implementation of joint projects, Yerevan City Hall said in a press release.
The honorary consul of Armenia in Saxony Lucas Flother was also present at the meeting.
Speaking about the city economy development programs, Hovhannisyan said that given the high level Armenian-German relations the City Hall is open and willing to consider mutually beneficial investment offers.
Schellenberger expressed the interest of their businesses in establishing partnership in various areas. Offers were made regarding new projects and exchange of experience in education and healthcare.
Speaking about a memorandum of intent on establishing friendly relations between Yerevan and Leipzig in Saxony, signed in 2021, the German side expressed hope that the agreement could develop into a clear program of partnership. Schellenberger invited his Yerevan colleagues to visit Germany.