Ադրբեջանում կանխակալ ու զգացմունքային են որակել Իրանի արձագանքը այդ երկրի դեսպանատան 4 աշխատակիցների արտաքսելու որոշմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանում կանխակալ ու զգացմունքային են որակել Իրանի արձագանքը Ադրբեջանից Իրանի դեսպանատան 4 աշխատակիցներին արտաքսելու որոշմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեն, մեկնաբանելով Իրանի ԱԳՆ խոսնակի հայտարարությունը, թե Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատան 4 աշխատակիցներին արտաքսելու որոշումը հակասում է բարիդրացիության սկզբունքներին, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի տարածքում ապօրինի գործունեությունը չի պայմանավորվում բարիդրացիական հարաբերություններով։
Հաջիզադեն հայտարարել է, որ պատասխան միջոցառումներն Ադրբեջանի տարածքում ապօրինի գործողություններին Վիեննայի կոնվենցիայի շրջանակներում են։
Նա նաև հավելել է, որ Ադրբեջանը միշտ հարևանների հետ հարաբերությունները կառուցում է փոխադարձ սկզբունքների վրա, և երբեք շահագրգռված չի եղել այդ հարաբերությունների խաթարմամբ։ «Ադրբեջանական կողմի ձեռնարկված ադեկվատ միջոցները միշտ պատասխան են եղել սադրիչ և բորբոքող քայլերին»,- ասել է Հաջիզադեն։
Ապրիլի 6-ին Բաքվում Իրանի դեսպան Սեյիդ Աբբաս Մուսավին կանչվել է Ադրբեջանի արտգործնախարարություն, որտեղ նրան տեղեկացրել են նաև, որ Իրանի դեսպանատան չորս աշխատակիցներ Ադրբեջանի կառավարության կողմից հայտարարվել են «պերսոնա նոն գրատա», քանի որ նրանք, իբր, դիվանագիտական ​​կարգավիճակին չհամապատասխանող և 1961 թ.-ի Վիեննայի դիվանագիտական ​​հարաբերությունների մասին կոնվենցիային հակասող գործունեություն են ծավալել:
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին ապրիլի 7-ին հայտարարել է, որ իրանցի դիվանագետներին արտաքսելու Բաքվի քայլը հակասում է բարիդրացիության սկզբունքներին։

В Азербайджане сочли предвзятой и эмоциональной реакцию Ирана на решение о депортации 4 сотрудников посольства
В Азербайджане реакцию Ирана на решение о высылке из Азербайджана 4 сотрудников посольства Ирана охарактеризовали как предвзятую и эмоциональную.
Как сообщает Арменпресс, официальный представитель МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя заявление официального представителя МИД Ирана о том, что решение о депортации 4 сотрудников посольства Ирана в Азербайджане противоречит принципам добрососедства, заявил, что незаконная деятельность на территории Азербайджана не обусловлена соседскими отношениями.
Гаджизаде заявил, что ответные меры против незаконной деятельности на территории Азербайджана находятся в рамках Венской конвенции.
Он также добавил, что Азербайджан всегда строит отношения со своими соседями на взаимных принципах и никогда не был заинтересован в разрушении этих отношений. "Адекватные меры, принимаемые азербайджанской стороной, всегда были ответом на провокационные и подстрекательские шаги", - сказал Гаджизаде.
6 апреля посол Ирана в Баку Сейед Аббас Мусави был вызван в МИД Азербайджана, где ему также сообщили, что четверо сотрудников иранского посольства объявлены правительством Азербайджана «персонами нон грата» за то, что они якобы не соответствовали дипломатическому статусу и вели деятельность, противоречащую Венской конвенции 1961 г. о дипломатических сношениях.
Официальный представитель МИД Ирана Нассер Канани заявил 7 апреля, что действия Баку по высылке иранских дипломатов противоречат принципам добрососедства.