Հայաստանը կմասնակցի ԱՄՆ գլխավորած Defender 23 զորավարժություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կմասնակցի ԱՄՆ գլխավորած զորավարժություններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտնել է Պենտագոնի փոխխոսնակ Սաբրինա Սինգհը:
Defender 23-ն ամենամյա զորավարժություն է՝ մոտ երկու ամիս տևողությամբ, դրանց անցկացումը գլխավորում են ԱՄՆ զինված ուժերը: Զորավարժություններն անցկացվում են 2021 թվականից:
Փոխխոսնակը հայտնել է, որ զորավարժություններին կմասնակցեն մոտ 9 հազար ամերիկացի զինվորական և 26 դաշնակից ու գործընկեր երկրներից մոտ 17 հազար զինծառայողներ: Զորավարժությունները կընդգրկեն եվրոպական 10 երկրների տարածք:
Սինգհը տեղեկացրել է, որ բացի ԱՄՆ-ից կմասնակցեն զորքեր Ալբանիայից, Հայաստանից, Բոսնիա և Հերցեգովինայից, Բուլղարիայից, Խորվաթիայից, Չեխիայից, Դանիայից, Էստոնիայից, Ֆրանսիայից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Հունգարիայից, Իտալիայից, Կոսովոյից, Մոլդովայից, Չեռնոգորիայից, Նիդերլանդներից, Հյուսիսային Մակեդոնիայից, Լեհաստանից, Ռումինիայից, Սլովենիայից, Իսպանիայից, Շվեդիայից և Միացյալ Թագավորությունից:

Armenia will participate in the US-led Defender 23 exercises
YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS. Armenia will participate in US-led military exercises, ARMENPRESS reports, the Deputy Spokesperson of the Pentagon, Sabrina Singh, announced in a briefing.
Defender 23 is an annual military exercise that lasts about two months and is led by the US military. The exercise has been held since 2021.
The deputy speaker said that about 9,000 American soldiers and about 17,000 servicemen from 26 allied and partner countries will participate in the exercises. The exercises will cover the territory of 10 European countries.
Singh informed that apart from the United States, troops from Albania, Armenia, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, the Czech Republic, Denmark, Estonia, France, Georgia, Germany, Greece, Hungary, Italy, Kosovo, Moldova, Montenegro, the Netherlands, North Macedonia, Poland, Romania, Slovenia, Spain, Sweden and the United Kingdom will participate in the exercises.