Ադրբեջանն արտաքսում է Իրանի դեսպանատան 4 աշխատակիցների
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվում Իրանի դեսպան Սեյիդ Աբբաս Մուսավին այսօր կանչվել է Ադրբեջանի արտգործնախարարություն, որտեղ նրան դժգոհություն են հայտնել վերջին շրջանում Ադրբեջանի նկատմամբ Թեհրանի՝ իրենց բնութագրմամբ «սադրիչ» գործողությունների առնչությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Դեսպանին տեղեկացրել են նաև, որ Իրանի դեսպանատան չորս աշխատակիցներ Ադրբեջանի կառավարության կողմից հայտարարվել են «պերսոնա նոն գրատա», քանի որ նրանք, իբր, դիվանագիտական կարգավիճակին չհամապատասխանող և 1961 թ.-ի Վիեննայի դիվանագիտական հարաբերությունների մասին կոնվենցիային հակասող գործունեություն են ծավալել: Նրանք պետք է Ադրբեջանի տարածքը լքեն 48 ժամվա ընթացքում:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները հայտնել էին վեց քաղաքացիների ձերբակալության մասին, որոնք ծրագրում Էին զինված անկարգություններ կազմակերպել երկրում՝ իշխանությունը զավթելու և կրոնական պետություն ստեղծելու նպատակով։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները գրել էին, որ ձերբակալվածները, ներկայանալով որպես հավատացյալներ, սոցիալական ցանցերում և բազմամարդ արարողությունների ժամանակ քարոզչություն են իրականացրել Իրանի և կրոնական արմատականության օգտին, կատարել են դրսից ստացված հանձնարարություններ՝ խարխլելու Ադրբեջանում ձևավորված հանդուրժողականության ավանդույթները։

Азербайджан высылает четырех сотрудников посольства Ирана
Посол Ирана в Баку Сейед Аббас Мусави сегодня был вызван в МИД Азербайджана, где ему было выражено недовольство недавними «провокационными» действиями Тегерана против Азербайджана. Как передает «Арменпресс», об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Послу также сообщили, что четверо сотрудников посольства Ирана были объявлены правительством Азербайджана «персонами нон грата» за то, что они якобы занимались деятельностью, не соответствующей дипломатическому статусу и противоречащей Венской конвенции 1961 года о дипломатических отношениях. Они должны покинуть территорию Азербайджана в течение 48 часов.
Ранее правоохранительные органы Азербайджана заявили о задержании шестерых граждан, планировавших организовать в стране вооруженные беспорядки с целью захвата власти и создания религиозного государства. Азербайджанские СМИ писали, что арестованные, выдавая себя за верующих, вели пропаганду в пользу Ирана и религиозного радикализма в социальных сетях и во время массовых церемоний, выполняли полученные извне задания по подрыву сложившихся в Азербайджане традиций толерантности.