Ադրբեջանում ձերբակալել են խմբի անդամների, որոնք ծրագրում էին ստեղծել կրոնական պետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իրավապահ մարմիններն այսօր հայտնել են հանրապետության վեց քաղաքացիների ձերբակալության մասին, որոնք ծրագրում Էին զինված անկարգություններ կազմակերպել երկրում՝ իշխանությունը զավթելու և կրոնական պետություն ստեղծելու նպատակով։
Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից: «Բացահայտվել է, որ Իրանում բնակվող և իրանական հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցող Ռուֆուլլա Ախունդզադեն և Բախտիյար Բայրամովը համագործակցության են ներգրավել Թարթառի շրջանի բնակիչ Արիֆ Ջումշուդովին և նրան հանձնարարել ստեղծել «դիմադրության խումբ»՝ Ադրբեջանի տարածքում զինված անկարգություններ, իշխանության զավթում, երկրի սահմանադրական կարգի բռնի փոփոխում կազմակերպելու և շարիաթի օրենքներով կառավարվող կրոնական պետություն ստեղծելու համար», - ասված է Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարության, Պետական անվտանգության ծառայության և Գլխավոր դատախազության համատեղ հաղորդագրության մեջ: Իրավապահների տվյաներով՝ Ջումշուդովն իր հերթին համագործակության Է ներգրավել իր մի քանի ծանոթների։
«Ձերբակալվածները, ներկայանալով որպես հավատացյալներ, սոցիալական ցանցերում և բազմամարդ արարողությունների ժամանակ քարոզչություն են իրականացրել Իրանի և կրոնական արմատականության օգտին, կատարել են դրսից ստացված հանձնարարություններ՝ խարխլելու Ադրբեջանում ձևավորված հանդուրժողականության ավանդույթները», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Բացի դրանից, իրավապահ մարմինների տվյալներով, խմբի անդամները կազմակերպել են Իրանից «նպատակադրված ուղարկվող» թմրամիջոցների վաճառք և դրանց վաճառքից ստացված խոշոր գումարներն օգտագործել են Ադրբեջանում արմատականության քարոզման և այլ քայքայիչ գործունեության ֆինանսավորման համար:

В Азербайджане задержаны члены группы,  планировавшей создать религиозное государство
Правоохранительные органы Азербайджана объявили о задержании шестерых граждан, планировавших организовать в стране вооруженные беспорядки с целью захвата власти и создания религиозного государства.
«Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС. «Выяснилось, что Руфулла Ахундзаде и Бахтияр Байрамов, проживающие в Иране и сотрудничающие с иранскими спецслужбами, завербовали жителя Тертерского района Арифа Джумшудова и поручили ему создать «группу сопротивления» для организации вооруженных беспорядков, захвата власти, насильственному изменению конституционного строя страны и созданию религиозного государства, руководствующегося законами шариата», - говорится в совместном заявлении МВД Азербайджана, СГБ и Генеральной прокуратуры. По данным правоохранителей, Джумшудов, в свою очередь, привлек к сотрудничеству нескольких своих знакомых.
«Задержанные, выдавая себя за верующих, вели пропаганду в пользу Ирана и религиозного радикализма в социальных сетях и во время массовых церемоний, выполняли полученные извне задания по подрыву сложившихся в Азербайджане традиций толерантности», - говорится в сообщении.
Кроме того, по данным правоохранительных органов, члены группировки организовали сбыт «целенаправляемых» из Ирана наркотиков и использовали полученные от их продажи крупные суммы для финансирования пропаганды радикализма и другой деструктивной деятельности в Азербайджане.