Տեղ-Կոռնիձոր հատվածում սահմանապահների տեղակայման որոշ կետեր հստակեցված են, մնացած հատվածներում աշխատանքները շարունակվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղ-Կոռնիձոր հատվածում Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանապահների տեղակայման կետերի ճշգրտման ուղղությամբ աշխատանքների արդյունքում իրավիճակը որոշակիորեն բարելավվել է, մասնավորապես 12 կմ-ից 7կմ-ում տեղակայման կետերը հստակեցված են, 5 կմ-ի վերաբերյալ աշխատանքները շարունակվում են:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում իր ելույթում:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ նախորդ նիստին տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ն Լաչինի միջանցքին կապող նոր՝ Կոռնիձոր-Տեղ ավտոճանապարհի շահագործման հանձնելու բերումով տեղի է ունենալու դեպի Լաչինի միջանցք երթուղու փոփոխություն, ինչի արդյունքում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի մոտ 12 կմ-անոց հատվածի պահպանությունը պետք է ստանձնեն ՀՀ սահմանապահ զորքերը: Պատճառն այն է, որ մինչև այդ սահմանի նշված հատվածի անմիջական պահպանություն չէր իրականացվում ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջանի կողմից՝ Լաչինի միջանցքի ժամանակավոր երթուղին ապահովելու համար նախորդ տարի ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն:
«Եվ ահա, ինչպես հայտնի է, սահմանի անմիջական պահպանության ստանձնման ժամանակ որոշակի խնդիրներ են առաջացել, ինչի մասին տեղեկացրել էր ԱԱԾ-ն՝ ընդգծելով, որ երկու կողմերի տեղակայման ընթացքում ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ: Որոշ տեղերում, ըստ մեր գնահատականի՝ ադրբեջանական կողմը դիրքավորվել էր և ինժեներական աշխատանքներ էր իրականացրել սահմանից 100-300 մետր առաջ՝ Հայաստանի տարածքում: Դրանից հետո պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ երկու կողմերի քարտեզագիրները ճշգրտեն իրավիճակը: Այս ընթացքում սահմանապահների տեղակայման կետերի ճշգրտման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվել: Եվ իրավիճակը որոշակիորեն բարելավվել է: Մասնավորապես 12 կմ-ից 7կմ-ում տեղակայման կետերը հստակեցված են, 5 կմ-ի վերաբերյալ աշխատանքները շարունակվում են»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը վստահեցրեց՝ հայկական կողմի տրամադրվածությունը եղել է ու շարունակում է մնալ էսկալացիայից խուսափելը: Նա հույս հայտնեց, որ տեղակայման կետերի ճշգրտման աշխատանքները կիրականացվեն կառուցողական մթնոլորտում:

На участке Тех-Корнидзор уточнены некоторые места дислокации пограничников, на остальных участках работы продолжаются
В результате работ по уточнению мест дислокации пограничников Армении и Азербайджана на участке Тех-Корнидзор ситуация несколько улучшилась, в частности уточнены пункты дислокации на 7 км от 12 км, работа на 5 км еще продолжается.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на очередном заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что на предыдущем заседании он сообщил, что в связи с вводом в эксплуатацию новой автомобильной дороги Корнидзор-Тех, соединяющей Лачинский коридор, будет изменен маршрут к Лачинскому коридору, в результате чего охрану 12-километрового участка пересечения армяно-азербайджанской границы возьмут на себя Пограничные войска РА. Причина в том, что ранее ни Армения, ни Азербайджан непосредственно не охраняли указанный участок границы, согласно достигнутому в прошлом году соглашению по обеспечению временного маршрута по Лачинскому коридору.
«Как известно, возникли определенные проблемы при взятии на себя непосредственной охраны границы, о чем сообщила Служба национальной безопасности, подчеркнув, что при развертывании мест дислокации у обеих сторон возникло неверное прочтение карт. В некоторых местах, по нашей оценке, азербайджанская сторона расположилась и провела инженерные работы на территории Армении за 100-300 метров до границы. После этого было решено, что ситуацию исправят картографы обеих сторон. Были проведены работы по корректировке мест дислокации пограничников. И ситуация несколько улучшилась. В частности, уточнены точки расположения на 7 км из 12 км, работы на 5 км продолжаются», - сказал Пашинян.
Он заверил, что позиция армянской стороны была и остается такой, чтобы избежать эскалации. Он выразил надежду, что работа по корректировке мест расположения будет проходить в конструктивной обстановке.