Մրցույթ՝ «100 գաղափար Հայաստանի համար»
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը մեկնարկել է «100 գաղափար Հայաստանի համար» նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների մրցույթի կազմակերպման աշխատանքները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Մրցույթի նպատակն է զարգացնել երիտասարդների նորարարական մտածողությունը, ներգրավել երիտասարդներին Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման խնդիրների լուծման գործընթացներում, խթանել գիտատեխնիկական մշակումներն ու նորարարական նախագծեր իրականացնելու քաղաքացիական նախաձեռնությունները:
2023 թվականին մրցույթն անցկացվում է հետևյալ անվանակարգերում՝
- Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտություններ,
- Ճարտարապետություն գիտություններ,
- Գյուղատնտեսական գիտություններ (այդ թվում` կենսաբանական գիտություններ),
- Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ (այդ թվում նաև` ռազմական գիտություններ),
- Մանկավարժական գիտություններ,
Մրցույթին կարող են մասնակցել Հայաստանի և սփյուռքի 16-35 տարեկան երիտասարդներ կամ հեղինակային խմբեր:
Հայտերն ընդունվում են 2023 թվականի ապրիլի 5-ից մինչև մայիսի 2-ը ներառյալ:
Հայտերն անհրաժեշտ է ուղարկել [email protected] էլեկտրոնայինհասցեին՝համաձայնձևաչափի (կցվում է)՝«Թեմա» բաժնում նշելով մրցույթին ներկայացվող գաղափարի անվանակարգը: Հարցերի դեպքում կարող եք զանգահարել (+374 10) 599-642:
Մրցույթին ներկայացված գաղափարներից մրցութային հանձնաժողովը կընտրի լավագույն 5 գաղափարները, որոնց կտրվի դրամական պարգև 500.000-ական դրամի չափով:

Конкурс «100 идей для Армении»
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении проводит работы по организации конкурса инновационных проектов и научно-технических разработок «100 идей для Армении». «Арменпресс» об этом сообщили в Министерстве ОНКС РА.
Цель конкурса - развитие инновационного мышления молодежи, вовлечение молодежи в процессы решения задач социально-экономического развития Республики Армения, содействие научно-техническим разработкам и гражданской инициативы в реализации инновационных проектов.
В 2023 году конкурс будет проведен в следующих номинациях:
- Физико-математические науки
- Архитектурные науки
- Сельскохозяйственные науки (включая биологические науки)
- Информационные технологии (включая военные науки)
- Педагогические науки
В конкурсе могут принять участие молодые люди в возрасте 16-35 лет, также авторские коллективы из Армении и диаспоры.
Заявки принимаются с 5 апреля по 2 мая 2023 года включительно.
Заявки следует направлять на адрес электронной почты youth@esc , согласно прилагаемому формату, указав в разделе «Тема» номинацию идеи, представляемой на конкурс. В случае возникновения вопросов можете позвонить на номер телефона (+374 10) 599-642.
Из представленных на конкурс идей конкурсная комиссия выберет 5 лучших, каждая из которых получит денежный приз в размере 500 000 драмов РА.