Իրանը հայտարարել է, որ միջոցներ կձեռնարկի Սիրիայում իր ուժերն ԱՄՆ-ից պաշտպանելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները վճռական միջոցներ կձեռնարկեն Սիրիայում իրենց ուժերն ու շահերն ԱՄՆ-ի գործողություններից պաշտպանելու համար: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին և կազմակերպության Անվտանգության խորհրդի նախագահին հղած նամակում նման հայտարարություն է արել ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սայիդ Իրավանին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Mehr գործակալությանը:
«Իրանն իրեն անկապտելի իրավունք է վերապահում՝ պաշտպանելու իրեն միջազգային իրավունքին համապատասխան, և վճռական միջոցներ կձեռնարկի՝ պաշտպանելու իր ուժերը, շահերը և օբյեկտներն ԱՄՆ-ի կամ այլ երկրների ցանկացած սպառնալիքից կամ անօրինական գործողությունից», - ասված է Իրավանիի նամակում:
Ինչպես նշել է Իրավանին, Վաշինգտոնը պետք է ընդունի, որ սիրիական ռեսուրսների կողոպուտը, Սիրիայի տարածքի շարունակվող օկուպացումը և անջատողականներին աջակցությունն «ԱՄՆ-ի զինված ուժերին սիրիացի ժողովրդի դիմակայության հիմնական պատճառներն են»։ Մյուս կողմից, ինչպես նշել է ՄԱԿ-ում Իրանի ներկայացուցիչը, «Իրանի ներկայությունը Սիրիայում լիովին օրինական է և հիմնված է Սիրայի կառավարության պաշտոնական խնդրանքի և համաձայնության վրա», և դրա նպատակն է աջակցություն տրամադրել Դամասկոսին ահաբեկչության դեմ պայքարում:
Մարտի լույս 24-ի գիշերը Միացյալ Նահանգները մի շարք ավիահարվածներ է հասցրել Սիրիայում գտնվող օբյեկտներին, որոնք վերահսկում Է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ):
Հարձակման հետևանքով հաղորդվել է առնվազն 11 շիա մարտիկների մահվան մասին, որոնք կռվում էին սիրիական զորքերի կողմից։ Ամերիկյան գործողությանը նախորդել էր Ռումեյլանում ԱՄՆ-ի ռազմակայանի վրա անօդաչու թռչող սարքի հարձակումը, որի հետևանքով զոհվել էր մեկ ամերիկացի պայմանագրային զինծառայող, ԱՄՆ-ի ևս հինգ զինծառայող և մեկ պայմանագրային զինվորական վիրավորվել էին:

Иран заявил, что примет меры для защиты своих сил в Сирии от США
Власти Ирана предпримут решительные меры для защиты своих сил и интересов в Сирии от действий США. Такое заявление сделал постоянный представитель Ирана при ООН Амир Сайед Иравани в письме, направленном генеральному секретарю ООН и председателю Совета безопасности организации. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на информационное агентство «Mehr».
«Иран оставляет за собой неотъемлемое право защищать себя на основе международного права и принимать решительные меры для защиты своих сил, интересов и объектов от любых угроз или незаконных действий со стороны США или других стран», - говорится в письме Иравани генеральному секретарю ООН и председателю Совета Безопасности всемирной организации.
Как отметил Иравани, Вашингтон должен признать, что разграбление сирийских ресурсов, продолжающаяся оккупация сирийской территории и поддержка сепаратистов «являются основными причинами противостояния сирийского народа Вооруженным силам США».
В ночь на 24 марта США нанесли серию авиаударов по объектам в Сирии, которые контролируются Корпусом стражей исламской революции (КСИР, элитные части иранских ВС).
В результате атаки сообщалось о гибели, по меньшей мере, 11 шиитских бойцов, воюющих на стороне сирийских войск. Американская операция последовала вслед за нападением беспилотного летательного аппарата на базу США в Румейлане, в результате которого погиб один американский контрактник, еще пять военнослужащих США и один контрактник получили ранения.