«Նոր գիրք»-13/23. Տերյան, Մոպասան, Ֆարմանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2023 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների երեք ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Վահան Տերյան, «Մեղմություն»
Վահան Տերյանի սիրային բանաստեղծությունների «Մեղմություն» ժողովածուն ներկայացնում է գրողի ստեղծագործական ուղու զարգացումները, անձնական ապրումները և հույզերի բյուրեղությունը, պատկերավորման լայն գունապնակը: Քսաներորդ դարասկզբի մտածողության ամբողջ հոսքը կարելի է տեսնել նրա բանաստեղծություններում:
Մարդու ձգտումների, երազանքների, հուսախաբությունների արտահայտությունն է Տերյանի ուրբանիստական քնարերգությունը, որտեղ բառերը թափանցիկ են, երաժշտական և շլացնում են ընթերցողին գույներով ու ձայներով: Նա թողեց բանաստեղծական նոր մշակույթ, տեխնիկա, դպրոց և հետևորդներ, որոնցից ամենանշանավորը, իհարկե, Չարենցն էր: «Տերյանը իր հայտնությամբ գլխավորեց մեր լիրիկան»,- գրել է Ավետիք Իսահակյանը: Կազմող՝ Արմեն Սարգսյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Վերնատուն»-ը:
Գի դը Մոպասան, «Սիրելի բարեկամ»
«Սիրելի բարեկամ» վեպը կարիերիստի պատմություն է: Արկածախնդիր ու խորամանկ Ժորժ Դյուռուան երազում է փայլուն կարիերայի և բարձր հասարակության սանդուղքներով անընդհատ վեր բարձրանալու մասին, թեպետ չունի առանձնահատուկ տաղանդ ու շնորհներ: Սակայն անհատական հմայքը, որով կարողանում է գրավել բարձրաշխարհիկ կանանց սրտերը, ինչպես նաև հանգիստ խղճով ցանկացած ստորության դիմելը, պարզվում է, բավական է մեծ հաջողությունների հասնելու համար... Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Սամվել Ֆարմանյան, «Միայնակ ընդդեմ ճակատագրի»
Ինչո՞ւ եւ ինչպե՞ս սկիզբ առավ հայ-թուրքական գործընթացը։ Ի՞նչ ընտրության առաջ էր կանգնած Հայաստանը։ Ի՞նչ էր իրականում տեղի ունենում Նյու Յորքում, Դավոսում, Մյունխենում, Պրահայում, Ստամբուլում, Ցյուրիխում եւ Բուրսայում։
Սամվել Ֆարմանյանն ականատեսի վկայություններով ներկայացնում է ֆուտբոլային դիվանագիտության ամբողջ ընթացքը։ Առաջին անգամ գաղտնազերծվում են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բանակցությունները, որոնք 2008-2010 թթ. վարել է Թուրքիայի նախագահ Գյուլի, վարչապետ Էրդողանի, Ֆրանսիայի նախագահ Սարկոզիի, ԱՄՆ նախագահ Օբամայի, պետքարտուղար Քլինթոնի եւ այլ պաշտոնյաների հետ։ Ներկայացվում է կարգավորման նախապատմությունը, աշխարհաքաղաքական կենտրոնների շահերի իրական քարտեզը, ներգրավված կողմերի իրարամերժ նպատակները, ինտրիգային հետնաբեմն ու որոշումների տրամաբանությունը։
Հուշագրությունը կօգնի հասկանալ հայ-թուրքական ու արցախյան հիմնախնդիրները, բացահայտել տարածաշրջանային իրողությունների պատճառահետեւանքային կապերը՝ հասնելով մեր օրեր։ Գիրքը կհետաքրքրի պատմաբաններին, պետական, քաղաքական, հասարակական գործիչներին, դիվանագետներին, լրագրողներին, վերլուծաբաններին ու հետաքրքրասեր ընթերցողներին։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը:

“Новая книга” - 13/23: Ваан Терьян, Ги де Мопассан, Самвел Фарманян
Сборник любовной лирики Ваана Теряна представляет разные этапы творческого пути писателя, его личные переживания и эмоции, широкую палитру образов.
Городская лирика Терьяна - выражение человеческих стремлений, мечтаний и разочарований, где слова прозрачны, музыкальны и ослепляют читателя красками и звуками. Он оставил после себя новую поэтическую культуру, технику, школу и последователей, самым заметным из которых был, конечно, Чаренц. “Терян возглавил нашу лирику своим откровением», - писал о нем Аветик Исаакян. Составитель: Армен Саркисян; Издательство: “Вернатун”.
Ги де Мопассан: Милый друг
Роман “Милый друг” - это история одного карьериста. Предприимчивый и хитрый Жорж Дюруа мечтает о блестящей карьере и постоянном восхождении по лестнице высшего света, хотя особых талантов и дарований у него нет. Однако индивидуального обаяния, которым он способен покорять сердца знатных женщин, а также с чистой совестью прибегать к любой подлости, оказывается достаточно для достижения большого успеха. Издательство: “Антарес”.
Самвел Фарманян: Один против судьбы
Почему и как начался процесс армяно-турецкого урегулирования? Какой выбор стоял перед Арменией? Что на самом деле происходило в Нью-Йорке, Давосе, Мюнхене, Праге, Стамбуле, Цюрихе и Бурсе?
Самвел Фарманян представляет весь процесс футбольной дипломатии со свидетельствами очевидцев. Впервые рассекречены переговоры президента РА Сержа Саркисяна с президентом Турции Гюлем, премьер-министром Эрдоганом, президентом Франции Саркози, президентом США Обамой, госсекретарем Клинтоном и с другими официальными лицами, проходившие в 2008-2010 гг. Представлена предыстория урегулирования, реальная карта интересов геополитических центров, противоречивые цели вовлеченных сторон, интригующая предыстория и логика принимаемых решений.
Воспоминания помогут разобраться в армяно-турецкой и арцахской проблематике, выявить причинно-следственные связи региональных реалий, дошедших до наших дней. Книга будет интересна историкам, государственным, политическим, общественным деятелям, дипломатам, журналистам, аналитикам и обычным читателям. Издательство: “Newmag”.