Ռուսաստանը կչեղարկի Հայաստանի հետ ռոումինգը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը մինչև 2025 թվականը կչեղարկի միջազգային ռոումինգը Հայաստանի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին այսօր հայտնել է «Ведомости»-ն՝ վկայակոչելով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) հարցման հավելվածը, որն ուղարկվել է դաշնակից երկրների բոլոր խոշոր բջջային օպերատորներին և ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությանը։
Ըստ թերթի տեղեկատվության՝ մինչև 2024 թվականի վերջը հեռահաղորդակցական ընկերությունները պետք է ներկայացնեն «ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տարածքում կապի ծառայությունների արդար սակագների կիրառման կանոնները»։
Մինչև 2025 թվականի առաջին եռամսյակը օպերատորները պետք է նվազեցնեն միջազգային կապի սակագները և բջջային կապի ծառայությունների համար համապատասխան սակագներ սահմանեն ԵԱՏՄ երկրների բաժանորդների համար։ Նամակում հանձնաժողովը խնդրել է տրամադրել 2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ի տվյալները Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներում բաժանորդների թվի, օգտատերերին մատուցված ծառայությունների ծավալի և արժեքի մասին: Հանձնաժողովին անհրաժեշտ է նաև տրամադրել տվյալներ ստացված եկամուտների մասին։
ԵԱՏՀ-ն մտադիր է տեղեկատվությունը ստանալ մինչև ապրիլի 14-ը։ ԵԱՏՄ տարածքում ռոումինգի վերացման ճանապարհային քարտեզի համաձայն՝ օպերատորները վերլուծություններ կատարելուց հետո պետք է միջոցներ ձեռնարկեն իրենց ցանցերում խարդախությունները կանխելու համար։ Պարբերականը հիշեցնում է, որ Բելառուսի հետ առանց ռոումինգի ռեժիմն արդեն անվանականորեն գործում է:

"Ведомости" сообщили об отмене Россией роуминга с Арменией, Казахстаном и Киргизией
Россия отменит международный роуминг с Арменией, Казахстаном и Киргизией к 2025 году. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщила газета "Ведомости"со ссылкой на приложение к запросу Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), направленному в адрес всех крупных мобильных операторов союзных государств и Минэкономразвития России.
По информации газеты, до конца 2024 года телекоммуникационные компании должны представить "правила использования справедливых тарифов на услуги связи на территории государств - членов ЕАЭС".
К первому кварталу 2025 года операторы должны снизить ставки международного интерконнекта и ввести соответствующие тарифы на услуги сотовой связи для абонентов стран ЕАЭС.
В письме комиссия попросилапредоставить информацию о числе абонентов, объеме и стоимости оказанных услуг сотовой связи пользователям стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) с 1 января 2020 года по 31 декабря 2022 года. Также ей требуются сведения о полученных доходах. Информацию ЕЭК намерена получитьдо 14 апреля.
Согласно дорожной карте отмены роуминга на территории ЕАЭС, приложенной к запросу, операторы после проведения аналитики должны принять меры, чтобы пресечь мошенничествона своих сетях, указала газета.