Եվրահանձնաժողովը ձգձգում է Իտալիային 19 մլրդ եվրոյի օգնության տրամադրումը՝ երկրի կառավարության հանդեպ ունեցած կասկածների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովը ձգձգում է COVID-19 համավարակի հետևանքների դեմ պայքարելու համար Իտալիային 19 միլիարդ եվրո (20,5 միլիարդ դոլար) գումարի օգնության տրամադրումը, քանի որ կասկածներ ունի Իտալիայի կառավարության ստանձնած բոլոր պարտավորությունները կատարելու ունակության առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ այդ մասին հաղորդել է Bloomberg գործակալությունը։
«Մենք պայմանավորվեցինք մեկ ամսով երկարաձգել (խմբ.՝ Իտալիայի կողմից պարտավորությունների կատարման) ստուգման ժամկետը, որպեսզի Եվրոպական հանձնաժողովին հնարավորություն ընձեռվի ավարտել ցուցանիշների գնահատումը», - մեջբերում Է գործակալությունն Իտալիայի կառավարության հայտարարությունից:
Մասնավորապես, ԵՀ-ն պետք է տեսնի, թե ինչպես են իրականացվում փոփոխությունները նավահանգիստների գործունեության լիցենզավորման հարցում և ինչպես են իրականացվում քաղաքային միջավայրի վերականգնման երկու ծրագրերը: Համապատասխան դրույթները հաստատվել են Եվրահանձնաժողովի և Իտալիայի միջև 2022 թվականի դեկտեմբերին կնքված համաձայնագրով։
Ֆինանսական օգնության ընդհանուր գումարը պետք է կազմի 192 մլրդ եվրո (207,3 մլրդ դոլար), որը Միության անդամները հանգանակել են համատեղ ջանքերով։ Իտալիան արդեն ստացել է 67 միլիարդ եվրո (72,4 միլիարդ դոլար), սակայն չի կարողացել այդ գումարը բավականաչափ արագ և արդյունավետ ծախսել բյուրոկրատական քաշքշուկների պատճառով:

Bloomberg: Еврокомиссия задерживает выделение $20,5 млрд помощи Италии
Еврокомиссия задерживает выделение Италии помощи в сумме €19 млрд ($20,5 млрд) для борьбы с последствиями пандемии COVID-19 из-за сомнений в способности итальянского правительства выполнить все взятые на себя обязательства. Как передает Арменпресс, об этом во вторник сообщило агентство Bloomberg.
"Мы договорились продлить срок проверки [выполнения Италией обязательств] на месяц, чтобы дать Еврокомиссии возможность завершить оценку показателей", - приводит агентство заявление правительства Италии. В частности, ЕК должна рассмотреть, как осуществляются изменения в лицензировании портовой деятельности и как реализуются два проекта по возрождению городской среды. Соответствующие положения были утверждены соглашением Еврокомиссии и Италии в декабре 2022 года.
Совокупный объем финансовой помощи должен составить €192 млрд ($207,3 млрд), которые члены содружества собрали совместными усилиями. Италия уже получила €67 млрд ($72,4 млрд), однако не смогла потратить их достаточно быстро и эффективно из-за бюрократических проволочек.