ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում միջազգային փաստահավաք առաքելությունը հրամայական է. ԱԳ փոխնախարարը՝ ԳԴՀ խորհրդարանականներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը մարտի 21-ին ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական խմբի պատվիրակությանը՝ խմբի փոխնախագահ Թաբեա Ռյոսների գլխավորությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ԱԳ նախարարի տեղակալը, ողջունելով Գերմանիայի Բունդեսթագի պատվիրակության այցը Հայաստան, կարևորել է հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման գործում միջխորհրդարանական շփումները։ Զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
«Պարույր Հովհաննիսյանը, գերմանացի խորհրդարանականներին ներկայացնելով տարածաշրջանում անվտանգային բարդ իրավիճակը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված ագրեսիայի հետևանքները, կարևորել է իրավիճակի կայունացման գործում ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության դերը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ նախարարի տեղակալն ընդգծել է նաև, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը, ոստիկանության ծառայողների սպանությունը, հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության ահաբեկումը հրամայական են դարձնում Լեռնային Ղարաբաղ ու Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը:

Замглавы МИД Армении представил депутатам Бундестага необходимость направления миссии в НК и Лачинский коридор
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян принял делегацию, возглавляемую заместителем председателя группы дружбы Германия-Южный Кавказ Бундестага Германии Табеа Рёснер.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, приветствуя визит делегации Бундестага Германии в Армению, заместитель министра иностранных дел подчеркнул важность межпарламентских контактов в развитии армяно-германских отношений. Собеседники обсудили широкий круг вопросов армяно-германских отношений.
Паруйр Ованнисян, представив немецким парламентариям сложную ситуацию с безопасностью в регионе, а также последствия агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, подчеркнул важную роль долгосрочной наблюдательной миссии ЕС в стабилизации ситуации.
Замминистра также подчеркнул, что незаконное блокирование Азербайджаном Лачинского коридора, убийства сотрудников полиции, периодические нарушения режима прекращения огня, а также террор гражданского населения делают императивом направление в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международной миссии по установлению фактов.