ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում միջազգային փաստահավաք առաքելությունը հրամայական է. ԱԳ փոխնախարարը՝ ԳԴՀ խորհրդարանականներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը մարտի 21-ին ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական խմբի պատվիրակությանը՝ խմբի փոխնախագահ Թաբեա Ռյոսների գլխավորությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ԱԳ նախարարի տեղակալը, ողջունելով Գերմանիայի Բունդեսթագի պատվիրակության այցը Հայաստան, կարևորել է հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման գործում միջխորհրդարանական շփումները։ Զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
«Պարույր Հովհաննիսյանը, գերմանացի խորհրդարանականներին ներկայացնելով տարածաշրջանում անվտանգային բարդ իրավիճակը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված ագրեսիայի հետևանքները, կարևորել է իրավիճակի կայունացման գործում ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության դերը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ նախարարի տեղակալն ընդգծել է նաև, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը, ոստիկանության ծառայողների սպանությունը, հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության ահաբեկումը հրամայական են դարձնում Լեռնային Ղարաբաղ ու Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը:

International fact-finding mission in NK and Lachin Corridor is imperative. Armenian Deputy FM to German MPs
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. On March 21, Deputy Foreign Minister of Armenia Paruyr Hovhannisyan received the delegation of the Germany-South Caucasus friendship group of the German Bundestag, headed by the vice-chairman of the group, Tabea Rößner.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the Deputy Foreign Minister, welcoming the visit of the German Bundestag’s delegation to Armenia, emphasized inter-parliamentary contacts in the development of Armenian-German relations. The interlocutors discussed a wide range of issues related to Armenian-German relations.
Presenting to the German parliamentarians the complex security situation in the region, as well as the consequences of the aggression carried out by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia, Paruyr Hovhannisyan emphasized the role of the EU's long-term observation mission in stabilizing the situation.
The Deputy FM also emphasized that Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor, the killing of police officers, periodic violations of the ceasefire regime, as well as the intimidation of the civilian population make sending an international fact-finding mission to Nagorno Karabakh and the Lachin Corridor an imperative.