Թուրքիայում մեկնարկել է նախընտրական քարոզարշավը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայում մարտի 18-ից սկսվել է նախագահի և խորհրդարանի նախընտրական քարոզարշավը, որը շարունակվելու է մինչև մայիսի 13-ը, երբ կհայտարարվի «լռության օր»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան մայիսի 14-ին։ Եթե նախագահի ընտրության երկրորդ փուլ անհրաժեշտ լինի, այն տեղի կունենա մայիսի 28-ին։
Երկրի նախագահի պաշտոնում թեկնածուների գրանցումը կմեկնարկի մարտի 19-ին ու կշարունակվի մինչև մարտի 23-ը։
Իշխող «Ազգային դաշինք»-ի կողմից նախագահի թեկնածու է առաջադրվելու գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Նրա հիմնական հակառակորդը լինելու է ընդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն։
Ընտրությունների առաջին փուլում հաղթելու համար նախագահի թեկնածուն պետք է հավաքի ձայների ավելի քան 50%-ը։ Հակառակ դեպքում նախատեսվում է երկրորդ փուլ, որին մասնակցում են առաջինում ամենաշատ քվեներ ստացած երկու թեկնածուները։ Երկրորդ փուլում ձայների մեծամասնություն ստացած թեկնածուն հինգ տարով ընտրվում է Թուրքիայի նախագահ։ Նախագահի թեկնածու կարող է առաջադրել խորհրդարանական ընտրություններում 5%-ից ավելի ձայներ հավաքած կուսակցությունը կամ կուսակցությունների դաշինքը։ Անկախ թեկնածուները ի պաշտպանություն իրենց պետք է հավաքեն 100 հազար ստորագրություն։
Նախորդ նախագահական ընտրությունները տեղի են ունեցել 2018 թվականի հունիսի 24-ին։ Այդ ընտրություններում հաղթել էր Էրդողանը՝ հավաքելով ձայների 52,6%-ը։

YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS. The pre-election campaign for the president and the parliament started in Turkey on March 18, which will continue until May 13, when a "day of silence" will be announced.
ARMENPRESS reports, the presidential and parliamentary elections will take place on May 14. If the second round of the presidential election is necessary, it will take place on May 28.
The registration of candidates for the position of the country's president will start on March 19 and will continue until March 23.
The incumbent President Recep Tayyip Erdogan will be nominated as a presidential candidate by the ruling "National Alliance". His main opponent will be the leader of the opposition Republican People's Party, Kemal Kılıçdaroğlu.
In order to win in the first round of elections, the presidential candidate must get more than 50% of the votes. Otherwise, a second round will take place, in which the two candidates who received the most votes in the first round will participate. The candidate who received the majority of votes in the second round is elected the president of Turkey for five years. The party or the alliance of parties that received more than 5% of the votes in the parliamentary elections can nominate a presidential candidate. Independent candidates must collect 100,000 signatures in their support.
The previous presidential elections were held on June 24, 2018. Erdogan won those elections with 52.6% of the votes.