Իրանում հայտնել են ընթացիկ տարում 241 մլրդ խմ գազի արդյունահանման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Փարս» նավթագազային ընկերության ղեկավարի տեղակալ Սալման Խազայը մարտի 15-ին հայտարարել է ընթացիկ տարում «Հարավային Պարս» հանքավայրում 241 միլիարդ խորանարդ մետր գազի արդյունահանման մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է իրանական IRNA գործակալությունը:
Ելույթ ունենալով «Հարավային Փարս» հանքավայրի 14-րդ փուլի բացման արարողության ժամանակ՝ Խազայը նշել է, որ համաշխարհային հանածո վառելիքի պաշարների 70%-ը գտնվում է Պարսից ծոցում։
Ըստ աղբյուրի՝ Խազայը նշել է, որ այս համատեղ հանքավայրում օրական արտադրվում է 700 հազար բարել գազային կոնդենսատ։ «Դրանից 450,000 բարելն ուղարկվում է «Պարսից ծոցի աստղ» նավթավերամշակման գործարան՝ երկրին անհրաժեշտ բենզին արտադրելու համար», - ասել է նա:
«Հարավային Փարս» հանքավայրը աշխարհի ամենամեծ գազային հանքավայրն է, որը գտնվում է Կատարի և Իրանի սահմանին։ Այն էներգիայի հիմնական աղբյուրներից մեկն է, որը պարունակում է մոտ 51 տրիլիոն խորանարդ մետր բնական գազ և 7,9 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազի կոնդենսատ։ Գազի հանքավայրը զբաղեցնում է 9700 քառակուսի կիլոմետր տարածք, որից 3700 քառակուսի կիլոմետրը գտնվում է Իրանի տարածքային ջրերում։

В Иране сообщили о добыче 241 млрд кубометров газа в текущем году
Замглавы иранской нефтегазовой компании «Парс» Салман Хазаи в среду сообщил о добыче 241 млрд кубометров газа на месторождении «Южный Парс» в текущем иранском 1401 году (начался 21 марта 2022 г.).
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство IRNA, выступая на церемонии открытия 14-й фазы месторождения «Южный Парс», Хазаи заявил, что 70% мировых запасов ископаемого топлива находится в Персидском заливе.
Хазаи отметил, что на этом совместном месторождении ежедневно добывается 700 тыс. баррелей газового конденсата. «450 тысяч баррелей от этого направляется на нефтеперерабатывающий завод «Звезда Персидского залива» для производства необходимого стране бензина», добавил он.
Месторождение "Южный Парс" - крупнейшее месторождение газа в мире, расположенное на границе Катара и Ирана. Это один из основных источников энергии, содержащий около 51 триллиона кубометров природного газа и 7,9 миллиарда кубометров конденсата природного газа. Газовое месторождение занимает территорию в 9700 квадратных километров, из которых 3700 квадратных километров расположены в территориальных водах Ирана.