Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում հայտարարել են հացահատիկի գործարքի երկարաձգման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հացահատիկի գործարքը երկարաձգվել է 60 օրով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին այսօր ТАСС-ին հայտնել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն։
«Մեր փոխնախարարը (խմբ.՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Վերշինինը), որը վարում է այդ գործարքը, երեկ հայտարարություն է արել: Իրոք, գործարքը երկարաձգվել է, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ այն երկարաձգվի 60 օրով։ Կրկին վերահաստատվել Է դրա փաթեթային բնույթը», - ասել է Գրուշկոն։
ՌԴ փոխարտգործնախարարն ընդգծել է, որ Մոսկվան համառորեն կձգտի, որպեսզի Ռուսաստանի հանդեպ ստանձնած պարտավորությունները կատարվեն, այն է՝ վերացվեն ուղղակի և անուղղակի բոլոր պատժամիջոցները՝ կապված ռուսական գյուղատնտեսական արտադրանքը համաշխարհային շուկաներ արտահանելու հետ:
«Խոսքը վերաբերում Է ոչ միայն փոխադրմանը, արտասահմանյան նավահանգիստներ մեր նավերի մուտքի հնարավորությանը, (այլև) ապահովագրությանը, ինչպես նաև այն հարցերի լուծման անհրաժեշտությանը, որոնք անմիջականորեն կապված են մեր երկրում հացահատիկի արտադրության և մշակման հետ, - նշել Է նա: - Դրանք համապատասխան տեխնոլոգիաների, պահեստամասերի, զանազան գյուղտեխնիկայի մատակարարումներն են և այլ հարցեր»։
ՌԴ փոխարտգործնախարարը լրագրողների հետ կայացած զրույցում նշել է, որ հացահատիկի գործարքը կերկարաձգվի այն պայմաններով, որոնք սահմանվել են ավելի վաղ։
«Եվս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ մեզ համար գլխավորն այն խոստումների, պարտավորությունների լիարժեք կատարումն է, որոնք նրանք ստանձնել են (խմբ.՝ ռուսական արտադրանքի արտահանման վերաբերյալ): Այդ իմաստով ոչինչ չի փոխվում մեզ համար, և մենք համառորեն կաշխատենք ու մեր գործընկերներին կստիպենք կատարել ստանձնած պարտավորությունները», - ասել է Գրուշկոն։
Դիվանագետը հավելել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից գյուղմթերքների արտահանման սահմանափակումների վերացման գործընթացն ընթանում է, բայց դանդաղ։
«Եվս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ գործընթացն ընթանում է, բայց շատ դանդաղ: Մինչ այժմ մի ամբողջ շարք երկրների նավահանգիստներում են գտնվում մեր պարարտանյութերը, որոնք մենք պատրաստ ենք անվճար մատակարարել ամենաաղքատ երկրներին: Ստեղծվում են արհեստական խոչընդոտներ ու ձգձգումներ», - ասել Է նա:

В МИД РФ заявили о продлении зерновой сделки
Зерновая сделка продлена на 60 дней. Как передает Арменпресс, об этом заявил ТАСС во вторник замглавы МИД РФ Александр Грушко.
"Наш заместитель министра [иностранных дел России Сергей Вершинин], который ведет эту сделку, вчера сделал заявление. Действительно, сделка продлена, условлено, что она продлена на 60 дней. Вновь подтвержден ее пакетный характер", - сказал Грушко.
Замглавы МИД РФ подчеркнул, что Москва будет настойчиво добиваться, чтобы обязательства, данные России "по части выполнения именно второго трека, а это снятие всех санкций - прямых и косвенных - для поставки сельскохозяйственной продукции РФ на международные глобальные рынки, были выполнены". "Речь идет не только о самой возможности перевозки, доступа наших кораблей в иностранные порты, [но и] о страховке, а также необходимости решать вопросы, связанные непосредственно с производством, выращиванием зерна в нашей стране, - указал он. - Это поставки соответствующих технологий, запасных частей, различной сельхозтехники и так далее".
Замглавы МИД РФ в беседе с журналистами отметил, что зерновая сделка будет продлеваться на тех условиях, которые были определены ранее. "Еще раз подчеркну, главное для нас - это полное выполнение тех обещаний, обязательств, которые были взяты (в отношении экспорта российской продукции - прим. ТАСС). В этом смысле ничего не меняется для нас, и мы будем упорно работать и заставлять наших партнеров выполнить взятые на себя обязательства", - сказал Грушко.
Дипломат добавил, что процесс по снятию ограничений на экспорт сельхозпродукции из РФ идет, но медленно.
"Еще раз подчеркну, что процесс идет, но очень медленно. До сих пор в портах целого ряда стран находятся наши удобрения, которые мы готовы поставить беднейшим странам бесплатно. Создаются искусственные препятствия, проволочки", - сказал он.