Պետական ​​դավաճանության համար մահապատիժ նախատեսող փոփոխությունները Բելառուսում ուժի մեջ կմտնեն մարտի 25-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսում մարտի 25-ից ուժի մեջ կմտնեն քրեական պատասխանատվության օրենսգրքերում ուղղումները, որոնք պետական ​​դավաճանության համար մահապատիժ են նախատեսում պաշտոնյաների և զինծառայողների համար, ինչպես նաև քրեական պատասխանատվություն՝ ահաբեկչություն քարոզելու և բանակը վարկաբեկելու համար։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Интерфакс» գործակալությունից:
Նշվում է, որ «Քրեական պատասխանատվության օրենսգրքերում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքը Բելառուսի ազգային իրավական ինտերնետ-հարթակում հրապարակվել է մարտի 14-ին: «Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում դրա պաշտոնական հրապարակումից տասն օր հետո», - ասվում է փաստաթղթում։
Մարտի 9-ին օրենքն ստորագրել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Նշվել է, որ փաստաթղթի հիմնական նպատակը «ծայրահեղական (ահաբեկչական) և հակապետական ​​ուղղվածության հանցագործություններին հակազդեցության ուժեղացումն է»։
Օրենքը նախատեսում է պաշտոնատար անձի կողմից կատարված պետական դավաճանության համար քրեական պատասխանատվությունը տարածել պետական ​​պաշտոն զբաղեցնող բոլոր անձանց վրա։ Դրա հետ մեկտեղ, պաշտոնյայի կամ զինծառայողի կողմից պետությանը դավաճանելու համար սահմանվում է պատժի բացառիկ միջոց՝ մահապատիժ կիրառելու հնարավորություն։
Մի շարք հակապետական ​​ուղղվածության հանցագործությունների համար սահմանվում է լրացուցիչ տույժ՝ մինչև 50 հազար բազային մեծության չափով (շուրջ 740 հազար ԱՄՆ դոլար) տուգանքի տեսքով։
Օրենքը նաև քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում ահաբեկչության քարոզչության, զինված ուժերի, այլ զորքերի և ռազմական կազմավորումների, ռազմականացված կազմակերպությունների վարկաբեկման և պետական ​​գաղտնիքի պահպանման պահանջները խախտելու համար։ Պետական ​​դավաճանության, պետական ​​իշխանությունը զավթելու նպատակով դավադրության կամ այլ գործողություններ կատարելու մեջ կասկածվող անձանց կալանքի ժամկետն ավելացվում է՝ երեք օրից դառնալով տասը օր։
Միաժամանակ, փոփոխություններով նախատեսվում է քրեական պատասխանատվությունից ազատել այն անձանց, որոնք նախապատրաստվել են դիվերսիայի, բայց հրաժարվել են իրենց մտադրություններից և աջակցել հանցագործությունը կանխելուն։

В Белоруссии с 25 марта вступят в силу поправки о смертной казни чиновникам за госизмену
В Белоруссии с 25 марта вступят в силу поправки в кодексы об уголовной ответственности, предусматривающие смертную казнь чиновникам и военнослужащим за госизмену, а также уголовную ответственность за пропаганду терроризма и дискредитацию армии, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Закон "Об изменении кодексов по вопросам уголовной ответственности" опубликован на Национальном правовом интернет-портале Белоруссии во вторник.
"Настоящий закон вступает в силу через десять дней после его официального опубликования", - говорится в документе.
9 марта закон был подписан президентом Белоруссии Александром Лукашенко. Отмечалось, что основная цель документа - "усиление противодействия преступлениям экстремистской (террористической) и антигосударственной направленности".
Законом предусматривается распространение уголовной ответственности за измену государству, совершенную должностным лицом, на всех лиц, занимающих государственные должности. При этом за измену государству, совершенную должностным лицом или военнослужащим, вводится возможность применения исключительной меры наказания - смертной казни.
За ряд преступлений антигосударственной направленности устанавливается дополнительное наказание в виде штрафа в размере до 50 тыс. базовых величин (около $740 тыс.).
Также закон вводит уголовную ответственность за пропаганду терроризма, дискредитацию Вооруженных сил, других войск и воинских формирований, военизированных организаций и нарушение требований по защите государственных секретов.
С трех до десяти суток увеличивается срок задержания лиц, подозреваемых в совершении измены государству, заговоре или иных действиях с целью захвата государственной власти, шпионаже и агентурной деятельности.
Одновременно предусматривается освобождение от уголовной ответственности лиц, осуществлявших подготовку к диверсии, но отказавшихся от своих намерений и оказавших содействие в предотвращении преступления.