Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս չի գալիս, ՀԱՊԿ-ն է մեզնից դուրս գալիս. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս չի գալիս, Հայաստանի իշխանությունների գնահատմամբ՝ ՀԱՊԿ-ն է Հայաստանից դուրս գալիս, ինչն անհանգստացնող է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ասուլիսում՝ անդրադառնալով Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարուղարի տեղակալի իր քվոտայից հրաժարվելու որոշման վերաբերյալ հարցին:
Փաշինյանը հայտնեց, որ 2022 թվականին ՀԱՊԿ նախագահը Հայաստան այցի ընթացքում իրեն ասել է, որ ՀԱՊԿ-ում մտավախություն կա, թե ՀՀ-ն դուրս կգա կազմակերպությունից: Վարչապետը դա տեղին չի համարել՝ փոխանցելով Հայաստանում առկա մտավախությունը, որ ՀԱՊԿ-ը դուրս կգա Հայաստանից:
«Իմ գնահատականն այն է, որ ՀԱՊԿ-ը, ցանկանալով թե չցանկանալով, դուրս է գալիս Հայաստանի Հանրապետությունից: Եվ դա մեզ անհանգստացնում է: Ինչ տեղի է ունեցել, մենք ոչինչ չենք թաքցրել: Մենք հաճույքով կստանձնենք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնը, եթե այդ պաշտոնի ստանձմամբ չստացվի, որ մենք մեր ժողովրդին սխալ ուղերձ ենք հղում, եթե դա նշանակի ՀՀ անվտանգության ապահովման ևս մեկ գործոն ապահովել: Եթե դա սա չի նշանակելու, ապա մենք նման քայլ անելու իմաստ չենք տեսնում՝ առնվազն մեր ժողովրդի հետ ազնիվ լինելու տրամաբանությունից»,-ասաց վարչապետը:
Նա վստահեցրեց՝ Հայաստանը երկար ու հետևողականորեն է աշխատել ՀԱՊԿ-ի հետ և շարունակում է աշխատել: Հայաստանն իր սկզբունքներն առաջարկել է, որը ՀՀ մասին չէ: «Դա նրա մասին է, թե առնվազն ՀՀ տարածքում ՀԱՊԿ-ը գործում է, թե ոչ, կա, թե չկա: Մենք ուզում ենք և պատրաստ ենք առերեսվել այս հարցին»,-նշեց Փաշինյանը:
Նա նկատեց՝ 2022-ին ռազմական բախումների ժամանակ տեղեկություններ տարածվեցին, թե ՀՀ կառավարությունը դիմել է ՀԱՊԿ-ին, բայց սխալ հոդվածով է դիմել՝ հատուկ, որ ՀԱՊԿ-ը չկարողանա օգնության գալ: «Մենք ՀԱՊԿ-ին դիմել ենք բոլոր հնարավոր հոդվածներով: Մեր գնահատականն այն չէ, որ մենք ՀԱՊԿ-ից դուրս ենք գալիս, մեր գնահատականն այն է, որ ՀԱՊԿ-ն է մեզնից դուրս գալիս, ինչը մեզ համար անհանգստացնող է»,-եզրափակեց վարչապետը:

Armenia is not leaving CSTO, the organization itself is leaving us – Pashinyan
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Armenia is not leaving the CSTO, the organization itself is leaving Armenia, PM Nikol Pashinyan said when asked to comment on Armenia renouncing its quota of Deputy Secretary-General of the CSTO.
Pashinyan said that the CSTO Secretary General told him in 2022 that there are concerns within the organization that Armenia could leave it. Pashinyan said he found the comments to be inappropriate and conveyed the concerns in Armenia that the CSTO itself could withdraw from Armenia.
“My assessment is that the CSTO, willingly or unwillingly, is leaving the Republic of Armenia. And this worries us. We’ve not concealed anything that’s happened. We’d be happy to assume the position of the CSTO Deputy Secretary-General if we wouldn’t be sending the wrong message to our people by doing so, if it would mean ensuring an additional factor for the security of Armenia. If not, we don’t see sense in doing such step, at least from the logic of being honest with our people,” Pashinyan said.
Prime Minister Nikol Pashinyan said that Armenia has been working with the CSTO very consistently for a long time and continues doing so. He said that Armenia conveyed its principles to the organization. “It’s about whether or not the CSTO functions at least in the territory of Armenia, whether or not it exists. We are willing to face this question,” Pashinyan said.
He mentioned the fake news claiming that the Armenian government applied to the CSTO under a wrong article in 2022 amid the Azeri attacks so that the organization won’t be able to send help. “We applied to the CSTO under all possible articles,” Pashinyan said. “Our assessment isn’t that we are leaving the CSTO, our assessment is that the CSTO is leaving us, which is worrying,” Pashinyan said.