2022 թ.-ին Տոկիոյի բնակիչները գտել և ոստիկանություն են հանձնել 30 միլիոն դոլարի չափով կորցրած գումար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ տարի Տոկիոյի բնակիչները գտել և ոստիկանություն են բերել ռեկորդային քանակությամբ կորցրած դրամ՝ գրեթե 4 միլիարդ իեն (մոտ 30 միլիոն դոլար): Դա առավելագույն գումարն է 1940 թվականից ի վեր, երբ սկսել են նման վիճակագրություն վարել: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
Ըստ Տոկիոյի ոստիկանության վարչության՝ ազնիվ և զգոն քաղաքացիների կողմից բերված ընդհանուր գումարը նախորդ տարվա համեմատությամբ աճել է մոտ 600 միլիոն իենով (գրեթե 5 միլիոն դոլարով):
Ամենամեծ գտածոն եղել Է ինչ-որ մեկի կորցրած արկղը, որտեղ եղել է 34 միլիոն իեն (ավելի քան 254 հազար դոլար):
Ընդհանուր առմամբ, անցյալ տարի Տոկիոյում ոստիկանությանն են հանձնել ավելի քան 3,7 միլիոն կորցրած դրամապանակներ, վարկային քարտեր, վարորդական վկայականներ, փաստաթղթեր և այլ արժեքավոր իրեր։ Մայրաքաղաքի պրեֆեկտուրայի սեփականությանն Է փոխանցվել 727 մլն իեն (ավելի քան 5,4 մլն դոլար)` գումարներ, որոնց տերերին օրենքով սահմանված ժամկետից հետո չեն գտել:

Жители Токио в 2022 году нашли и принесли в полицию потерянных денег на $30 млн
Жители Токио в прошлом году нашли и принесли в полицию рекордное количество потерянных денег на общую сумму почти 4 млрд иен - около $30 млн. Это максимальное количество с 1940 года, когда начали вести такую статистику. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщило во вторник Токийское полицейское управление.
Общая сумма денег, доставленных честными и бдительными гражданами, выросла примерно на 600 млн иен (почти $5 млн) по сравнению с предыдущим годом. Самой крупной находкой оказалась потерянная кем-то коробка, в которой находилось 34 млн иен (более $254 тыс.).
Всего в прошлом году в полицию в Токио сдали более 3,7 млн потерянных кошельков, кредитных карточек, водительских прав, документов и других ценных вещей. В собственность столичной префектуры поступили 727 млн иен (более $5,4 млн), у которых после установленного законом срока так и не нашлись владельцы.