Ռայիսին և Լուկաշենկոն Թեհրանում ստորագրել են համակողմանի համագործակցության ճանապարհային քարտեզ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին և Բելառուսի ղեկավար Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Թեհրանում բանակցությունների արդյունքներով ստորագրել են երկու երկրների միջև 2023-2026 թթ.-ին համակողմանի համագործակցության ճանապարհային քարտեզը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է БелТА գործակալությունը: Ճանապարհային քարտեզը նախատեսում է Բելառուսի և Իրանի համակողմանի համագործակցություն քաղաքական, տնտեսական, հյուպատոսական, գիտատեխնիկական ոլորտներում, ինչպես նաև կրթության, մշակույթի, արվեստի, ԶԼՄ-ների և զբոսաշրջության ոլորտներում:
Ռայիսին հայտարարել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները վերջին երկու տարում բեկումնային են եղել: «Մեր հարաբերությունները միշտ վերելք են ապրել, բայց վերջին երկու տարիների ընթացքում մենք իսկապես բեկում ենք տեսնում: Անտարակույս, Ձեր այցն Իրան լուրջ խթան կհաղորդի մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը», - ընդգծել է Ռայիսին: Իր հերթին Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Մինսկն ու Թեհրանը պետք է զարգացնեն սերտ համագործակցությունը։
«Ես հաճոյանալու համար չեմ ասել, որ Բելառուսի և Իրանի միջև առկա շփումները, հատկապես վերջին երկու տարիներին, իրոք Ձեր վաստակն են: Կասեմ անկեղծ, գուցե, նույնիսկ նաև իմ պատճառով, Բելառուսի պատճառով ենք մենք փոքր-ինչ թուլացրել ուշադրությունն Իրանի պետության նկատմամբ», - ասել է Լուկաշենկոն:
Բելառուսի ղեկավարը նշել է, որ կողմերը փոխըմբռնման են եկել՝ հաստատելու ավելի սերտ համագործակցություն։ 2021 թ.-ին երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 33 միլիոն դոլարը՝ 2020 թ.-ի համեմատությամբ աճելով ավելի քան մեկ երրորդով։ 2022 թ.-ին Բելառուսն ու Իրանը 100 միլիոն դոլարի առևտուր են արել՝ ցույց տալով ապրանքաշրջանառության եռակի աճ։ Բելառուսի նախագահի պաշտոնական այցն Իրան սկսվել է մարտի 12-ին:

Раиси заявил о прорыве в отношениях Минска и Тегерана за последние два года
Президент Беларуси Александр Лукашенко и Президент Ирана Эбрахим Раисипо итогам переговоров в Тегеране подписали дорожную карту всестороннего сотрудничества между странами на 2023-2026 годы, как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент БЕЛТА.
Дорожная карта предусматривает всестороннее сотрудничество Беларуси и Ирана в политической, экономической, консульской, научно-технической сферах, а также в сфере образования, культуры, искусства, СМИ и туризма.
Президент Ирана Эбрахим Раиси заявил на переговорах с белорусским лидером Александром Лукашенко в Тегеране, что отношения двух стран за последние два года продемонстрировали прорыв.
"Наши отношения всегда находились на подъеме, но за последние два года мы действительно наблюдаем прорыв. Несомненно, ваш визит в Иран придаст серьезный большой импульс развитию наших двусторонних отношений", - подчеркнул Раиси, его слова в понедельник приводит агентствоБелТА.
Со своей стороны Лукашенко заявил, что Минск и Тегеран должны развивать тесное сотрудничество. "Я не для лести сказал о том, что нынешние контакты между Беларусью и Ираном, особенно в последние два года, - это действительно ваша заслуга. Скажу честно, может быть, даже и по моей причине, по причине Беларуси, мы несколько ослабили внимание к иранскому государству", - сказал Лукашенко.
Глава белорусского государства отметил, что стороны пришли к пониманию наладить более тесное сотрудничество.
В 2021 году товарооборот между странами превысил $33 млн, увеличившись более чем на треть по сравнению с 2020-м. За 2022годБелоруссия и Иран наторговали на $100 млн, продемонстрировав трехкратный рост торговли.