Շուրջ 200 մասնակիցներ կհամախմբվեն մեկ նպատակի շուրջ. մարտի 10-ին Երևանում կմեկնարկի «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից, Սփյուռքից և Արցախից շուրջ 200 մասնակիցներ կհամախմբվեն մեկ նպատակի շուրջ՝ մարտի 10-ին Երևանում կմեկնարկի «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» համաժողովը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ապագա Հայկականը» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արտակ Ապիտոնյանը նշեց, որ համաժողովին մասնակցելու նպատակով գրանցումը բաց է եղել հուլիս ամսվանից սկսած և ընդհանուր մասնակցության հայտ են ներկայացրել 5714 քաղաքացիներ, որոնցից Հայաստանից են 3170-ը, Սփյուռքից՝ 2334-ը և Արցախից՝ 209-ը:
«Առաջին համահայկական քաղաքացիական համաժողովին մասնակցելու համար գրանցվածներից արդեն ընտրվել են 200 մասնակից՝ ընտրված ներկայացուցչական ընտրանքի մեթոդով: Անաչառ վիճակահանության ապահովման նպատակով համակարգչային ծրագրի մշակումը իրականացրել են Վարդենիսի «Արմաթ» լաբորատորիայի սաները, որը մեզ համար շատ կարևոր էր: Ցավոք սրտի, Արցախից ընտրված 10 մասնակիցներից 7-ը շրջափակման պատճառով չեն մասնակցի համաժողովին: «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը ևս, հասկանալի պատճառով, չի մասնակցի համաժողովին, իսկ Արցախից ընտրվածներից երեքը, որոնք մինչ շրջափակումը գտնվել են Հայաստանում, կմասնակցեն համաժողովին»,- ասաց Ապիտոնյանը:
Նա ընդգծեց, որ այս նախաձեռնությունը ձևավորվել է դեռևս 2021 թվականին և մշակել է 15 համահայկական նպատակներ: Առաջին համաժողովը, որը կմեկնարկի մարտի 10-ին, քննարկելու է այդ նպատակներից երեքը ՝Հայաստան-Սփյուռք միասնականություն, պատմական պատասխանատվություն և բնակչության աճ: Ըստ նրա՝ համաժողովի ընթացքում ընտրված մասնակիցները ուսումնասիրելու են առկա մարտահրավերները և զարգացման հնարավոր սցենարները, ուրվագծելու են խնդիրների լուծման ուղղությունները և դրա արդյունքում ընդունելու են առաջարկությունների փաթեթ:
«Ավելի քան 100 հայազգի փորձագետներ 5 ամիս շարունակ աշխատել են փորձագիտական հանձնախմբերում: Ձևավորված վերջնական սցենարներն ու ծրագրերը դրվելու են «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆ»-ի համաժողովի քննարկմանը»,- ասաց գործադիր տնօրեն Արտակ Ապիտոնյանը։
Գործարար, բարերար, «Սոլարոն» (Solaron) ընկերության հիմնադիր, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) համահիմնադիր, «Ապագա Հայկականը» նախաձեռնության համահիմնադիր Արթուր Ալավերդյանը նշեց, որ իրենք սահմանել են իրենց կարծիքով Հայոց աշխարհի կարևորոգույն 15 նպատակները:
«Այդ գործընթացին մասնակցել են 1000-ից ավելի համանախաձեռնող, և 100 հազարից ավելի մարդ կիսում է այդ մոտեցումը և պատրաստ է մեզ հետ քննարկելու այդ կարևորագույն հարցերը երկրի զարգացումների շուրջ, թե ինչպե՞ս հասնենք կայուն զարգացման և մեր նպատակներին»,- ասաց Ալավերդյանը :
«Mlinda» և «The Good Investors» կազմակերպությունների հիմնադիր, «Ապագա Հայկականը» նախաձեռնության համահիմնադիր Ռիչարդ Ազարնիան նշեց, որ կարևոր է հասկանալ թե նախաձեռնությունը ինչո՞ւ է այստեղ հասել .«Մեր կարծիքով Հայաստանը և հայությունը հիմա այնպիսի հատուկ վիճակում է, որ նման դեպքերում սովորական մեթոդները գուցե չեն հերիքում, օրինակ ընտրական ժողովրդավարությունն իր տեղն ու կարևորությունն ունի, բայց մենք կարծում ենք, որ այս դժվարությունները, որ մենք ապրել ենք որպես երկիր, որպես ազգ՝ մանավանդ պատերազմից հետո, զայրույթը, անհասկացողությունը, վախը մեկ ընտրությամբ լուծել չի լինի , այսինք այս հարցերի մասին պետք է խոսել, լսել, միասին հասկանալ, որից հետո միասին կգտնենք տարբեր ուղիներ, որպեսզի քայլենք դեպի մեր ապագան տարբեր ճանապարհներով»,- ասաց նա:

Около 200 участников объединятся вокруг одной цели: 10 марта в Ереване пройдет конференция «Будущее армянское»
Около 200 участников из Армении, диаспоры и Арцаха объединятся вокруг одной цели: 10 марта в Ереване пройдет конференция «Будущее армянское».
Как передает «Арменпресс», исполнительный директор Фонда развития «Будущее армянское» Артак Апитонян отметил, что регистрация на участие в конференции была объявлена с июля 2022 года. Заявки на участие подали 5714 человек: 3170 - из Армении, 2334 из диаспоры и 209 из Арцаха.
«Из зарегистрированных для участия в первой общеармянской гражданской конференции отобрано 200 участников. Для обеспечения беспристрастного отбора была внедрена компьютерная программа, разработанная воспитанниками лаборатории «Армат» Вардениса, что для нас было очень важно. К сожалению, 7 из 10 участников, отобранных из Арцаха, не примут участие в конференции из-за блокады, на ней будут лишь 3, которые до блокады находились в Армении. Рубен Варданян, соучредитель инициативы «Будущее армянское», также по понятным причинам не примет участия в конференции», - сказал Артак Апитонян.
Он подчеркнул, что эта инициатива была сформирована в 2021 году и разработала 15 общеармянских целей. На первой конференции, который начнется 10 марта, будут обсуждены три из этих целей: единство Армении и Диаспоры, историческая ответственность и рост населения. По его словам, в ходе конференции отобранные участники рассмотрят существующие вызовы и возможные сценарии развития, наметят направления решения проблем и по итогам примут комплекс рекомендаций.
«В течение 5 месяцев в экспертных комиссиях работали более 100 армянских экспертов. Сформированные окончательные сценарии и программы будут обсуждены на конференции», - сообщил Артак Апитонян.
Артур Алавердян, бизнесмен, меценат, основатель компании «Соларон», соучредитель Армянского фонда науки и технологий (FAST), соучредитель инициативы «Будущее армянское», также говорил о 15 важнейших целей армянского мир.
«В процессе их определения участвовало более 1000 человек, и более 100 000 человек разделяют этот подход и готовы обсудить с нами самые важные вопросы развития страны, пути достижения устойчивого развития и наши цели», - сказал Алавердян.
Ричард Азарниа, основатель организаций «Mlinda» и «The Good Investors», соучредитель инициативы «Будущее армянское», отметил, что важно понимать, почему возникла эта инициатива. «Нам кажется, что, Армения и все армянство сейчас оказались в таком положении, что обычных методов, которые применяются в подобных случаях, как то - выборная демократия, может и не хватить. Мы считаем, что эти трудности, которые мы пережили как страна, как нация, особенно после войны, гнев, недопонимание, страх не разрешить одними выборами, об этих вопросах нужно говорить, слушать, понять все, после чего вместе мы сможем найти различные пути к нашему будущему», - сказал Ричард Азарниа.