ԱՄՆ պետքարտուղարության Կովկասյան բանակցությունների հարցերով խորհրդականը հաջորդ շաբաթ իր առաջին այցը կկատարի Հարավային Կովկաս
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ պետքարտուղարության՝ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն կայցելի Հարավային Կովկաս: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
Սա Լուիս Բոնոյի առաջին այցը կլինի տարածաշրջան մեկ ամիս առաջ պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր: Նեդ Փրայսը նշել է, որ առաջին այցից հետո Վաշինգտոնն ակնկալում է, որ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդականը կանոնավոր այցելություններ կկատարի Հարվային Կովկասի բոլոր երեք երկրներ:
«Պարոն Բոնոն նախատեսում է հանդիպել բարձրաստիճան ղեկավարների հետ՝ հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացին աջակցելու և Վրաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը մեր մշտական հավատարմությունը հայտնելու համար: Ինչպես քիչ առաջ նշեցի, նա կայցելի Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրներ: Նա կմեկնի Բաքու, Երևան, ինչպես նաև Թբիլիսի՝ նշված հերթականությամբ», - ասել է Փրայսը:
Դիվանագետի կարծիքով՝ այս այցը Լյուիս Բոնոյին հնարավորություն կընձեռի զարգացնել երկխոսությունը, որը փետրվարի կեսերին տեղի ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղարի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում։
«Մենք, ինչպես հայտարարել են այդ եռակողմ բանակցությունների ավարտին, ոգևորված ենք խաղաղության գործընթացում արդյունավետորեն ներգրավվելու Հայաստանի և Ադրբեջանի վերջին ջանքերի առնչությամբ: Եվ պարոն Բոնոն հուսով է, որ կկարողանա զարգացնել այդ ջանքերը և այնպես անել, որ այդ առաջընթացը շարունակվի: Այս բոլոր երեք քաղաքներում պարոն Բոնոն կընդգծի, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խաղաղ, ժողովրդավարական և բարգավաճ ապագան խթանելուն», - նշել է Փրայսը:
Լուիս Բոնոն ԱՄՆ պետքարտուղարության Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդականի պաշտոնում նշանակվել է 2023 թվականի փետրվարի 1-ին:Նա աշխատել է Վիեննայում որպես Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունում և ՄԱԿ-ի գրասենյակներում ԱՄՆ-ի գործող ներկայացուցիչ և Սուրբ Աթոռում որպես գործերի ժամանակավոր հավատարմատար: Նա նաև աշխատել է որպես Բասրայի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն, աշխատել է Ազգային անվտանգության խորհրդում, ինչպես նաև պետքարտուղարի տեղակալի և պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով տեղակալի խորհրդականի պաշտոնում: Նա թոշակի է անցել բանակի ռեզերվից, որտեղ նա հրահանգիչ էր Ուեսթ Փոյնթում և Բանակի պատերազմի քոլեջում:

Советник Госдепартамента США по переговорам на Кавказе на следующей неделе совершит свой первый визит на Южный Кавказ
На следующей неделе Южный Кавказ посетит старший советник Госдепартамента США по переговорам на Кавказе Луис Боно. Как передает «Арменпресс», об этом на брифинге сообщил официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс.
Это будет первый визит Луиса Боно в регион с момента его вступления на должность месяц назад. Нед Прайс отметил, что после первого визита Вашингтон ожидает от старшего советника по переговорам на Кавказе регулярных визитов во все три страны Южного Кавказа.
«Г-н Боно планирует встретиться с высшим руководством стран, чтобы поддержать армяно-азербайджанский мирный процесс и выразить нашу неизменную приверженность суверенитету и территориальной целостности Грузии. Как я уже говорил, он посетит все три страны Южного Кавказа. Он поедет в Баку, Ереван и в Тбилиси именно в такой последовательности», - сказал Прайс.
По словам дипломата, этот визит даст возможность Луису Боно развить диалог, состоявшийся в середине февраля между госсекретарем США, премьер-министром Армении и президентом Азербайджана в рамках Мюнхенской конференции по безопасности.
«Мы, как было объявлено по окончании трехсторонних переговоров, воодушевлены недавними усилиями Армении и Азербайджана по эффективному участию в мирном процессе. И г-н Боно надеется развить эти усилия и добиться дальнейшего прогресса. Во всех трех городах г-н Боно будет подчеркивать, что Соединенные Штаты привержены продвижению мирного, демократического и процветающего будущего для региона Южного Кавказа», - сказал Прайс.
Луис Боно был назначен на должность старшего советника по переговорам на Кавказе Государственного департамента США 1 февраля 2023 года. Он служил в Вене представителем США в Международном агентстве по атомной энергии и офисах ООН, а также временным поверенным в делах США при Святом Престоле. Он был директором регионального отделения в Басре, служил в Совете национальной безопасности, был советником заместителя госсекретаря по экономическим и бизнес вопросам. Луис Боно был инструктором в Вест-Пойнте и Военном колледже армии и вышел на пенсию из армейского резерва.