Անցած տարի Հայաստանի և Գերմանիայի առևտրաշրջանառությունն առաջին անգամ գերազանցել է 500 միլիոն դոլարը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած տարի Հայաստանի և Գերմանիայի առևտրաշրջանառությունն առաջին անգամ գերազանցել է 500 միլիոն դոլարը, որից արտահանումն աճել է մոտ 35 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ կրկնակիից ավել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
«Գերմանիայի պարագայում ներմուծումն էլ մեզ համար շատ կարևոր է, որովհետև հիմնականում ներմուծվում են այնպիսի ապրանքներ, որոնք հետագայում նպաստում են տնտեսության մրցունակության, արտադրողականության աճին: Ներմուծվում են շինարարական, գյուղատնտեսական տեխնիկա, սարքավորումներ, հոսքագծեր և արտադրական այլ համակարգեր: Այդ առումով Գերմանիայից ներմուծումը մեզ համար շատ կարևոր է, քանի որ մենք ունենում ենք որակական փոփոխություն մեր արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և շինարարության մեջ»,- ասել է Քերոբյանը:

В 2022 году товарооборот между Арменией и Германией впервые превысил $ 500 миллионов
В прошлом году товарооборот между Арменией и Германией впервые превысил $ 500 миллионов. Экспорт увеличился примерно на 35 %, импорт более чем в два раза. Как сообщает «Арменпресс», это заявил министр экономики РА Ваан Керобян.
«В случае с Германией для нас очень важен и импорт, потому что в основном мы импортируем ту продукцию, которая в дальнейшем способствует росту конкурентоспособности и производительности экономики. Это - строительная, сельскохозяйственная техника, оборудование, сборочные линии и другие производственные системы. В этом смысле для нас очень важен импорт из Германии, потому что происходят качественные изменения в нашей промышленности, сельском хозяйстве и строительстве», - сказал Керобян.