ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը ծրագրում է առաջիկա երկու օրերին այցելել Իրան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին առաջիկա երկու օրերին կժամանի Իրան։ Այս մասին «Արմենպես»-ը տեղեկանում Է ТАСС-ից:
«Ոմանք պնդում են, թե մենք պատասխան չենք տվել գործակալությանը: Այս հարցի շուրջ նույնպես քննարկում է եղել, և պարոն Գրոսսին մեկ-երկու օրվա ընթացքում պաշտոնական հրավերով կժամանի Իրան»,- հայտնել է Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Էսլամիի խոսքերը։
Ավելի վաղ Bloomberg գործակալությունը, վկայակոչելով ՄԱԳԱՏԷ-ի տվյալները, հաղորդել էր, որ Իրանում մինչև 60 % հարստացված ուրանի պաշարներն անցյալ տարվա նոյեմբերից ավելացել են 40%-ով։
Ընդ որում, մինչև 60 % հարստացված ուրանի պաշարները 62,3 կգ-ից հասել են 87,5 կգ-ի։ Մի շարք լրատվամիջոցների տրամադրության տակ հայտնված ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցի համաձայն՝ Իրանում նաև հաստատել են, որ հունվարի 22-ին Ֆորդոյի միջուկային օբյեկտում վերցված նմուշները պարունակել են մինչև 83,7% հարստացված մասնիկներ։
Դրա հետ մեկտեղ Թեհրանում բացատրել են, որ դա պայմանավորված է «հարստացման մակարդակի չկանխամտածված տատանումներով»։
ՄԱԳԱՏԷ-ն իր հերթին նշել է, որ իրենք շարունակում են հետաքննությունը՝ պարզելու նման մասնիկների հայտնաբերման պատճառը։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր «Արմենպես»-ը, ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Քոլին Քահլը հայտարարել է, որ Իրանը 12 օրում կարող է արտադրել ատոմային ռումբ ստեղծելու համար անհրաժեշտ նյութ:

Глава МАГАТЭ планирует посетить Иран в ближайшие два дня
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси прибудет в Иран в ближайшие два дня. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщило агентство Mehrсо ссылкой на главу Организации по атомной энергии Ирана Мохаммада Эслами.
"Некоторые утверждают, что мы не дали ответа агентству. По этому поводу также состоялось обсуждение, и господин Гросси приедет в Иран по официальному приглашению в течение одного или двух дней", - приводит агентство слова Эслами.
Ранее Bloomberg со ссылкой на данные МАГАТЭсообщил, что в Иране запасы урана, обогащенного до уровня 60%, с ноября прошлого года увеличились на 40%. При этом запасы обогащенного до 60% урана выросли с 62,3 кг до 87,5 кг.
Согласно полученному рядом СМИ докладу МАГАТЭ, в Иране также подтвердили, что взятые 22 января образцы на ядерном объекте в Фордо содержали частицы, обогащенные до 83,7%. При этом в Тегеране объяснили, что это связано с "непреднамеренными колебаниями уровня обогащения".
В международной организации в свою очередь указали, что продолжают расследование, чтобы установить причину обнаружения таких частиц.