Իրանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է վերադառնալ միջուկային գործարքի վերականգնման շուրջ բանակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները պատրաստ է վերադառնալ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) վերականգնման բանակցություններին։ Նման հայտարարություն է արել Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը Al-Alam հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
Աբդոլլահիանի խոսքով՝ Իրաքի արտգործնախարար Ֆուադ Հուսեյնը հավաստիացումներ է ստացել ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչներից, որ Վաշինգտոնն առաջվա նման շահագրգռված Է Թեհրանի հետ այն տարաձայնությունների կարգավորման հարցում, որոնք խոչընդոտում են միջուկային գործարքի վերականգնմանը:
«Պարոն Ֆուադ Հուսեյնը վերջերս Վաշինգտոն կատարած այցից հետո մեզ փոխանցել է ուղերձ, որի համաձայն՝ ամերիկյան կողմը պատրաստ է քննարկել (խմբ.՝ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ) համաձայնագիրը՝ կոնկրետ արդյունքների հասնելու համար։ Մենք ողջունել ենք և ողջունում ենք դիվանագիտական ​​երկխոսությունը, մենք երբեք չենք խուսափել շփումներից և պատրաստ ենք Վիեննայի բանակցությունների շրջանակներում ամերիկյան կողմի հետ մտքերի փոխանակման ինչպես միջնորդների միջոցով, այնպես էլ ուղղակիորեն», - ասել է Աբդոլլահիանը՝ մեկնաբանելով Հուսեյնի հետ հանդիպման արդյունքները, որը տեղի Է ունեցել փետրվարի 22-ին Բաղդադում։
Բացի դրանից, Իրանի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ հնարավոր է համարում միջուկային գործարքի վերականգնումը։
«Ելնելով այն ուղերձից, որը պարոն Ֆուադ Հուսեյնը փոխանցել Է ամերիկյան կողմից՝ ես անձամբ տեսնում եմ, որ համաձայնության հասնելը հնարավոր է, քանի որ ամերիկյան կողմը ցուցաբերել է անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու իր պատրաստակամությունը», - ասել Է նախարարը՝ շեշտելով, սակայն, որ ամերիկացիների դիվանագիտական ազդանշանները հակասում են իրենց հրապարակային հայտարարություններին։
Օրեր առաջ Աբդոլլահիանը հանդիպում է ունեցել Է Հուսեյնի հետ, որտեղ երկկողմ հարաբերություններից և տարածաշրջանային համագործակցությունից բացի՝ քննարկվել են իրաքյան դիվանագիտության ղեկավարի՝ ԱՄՆ վերջերս կատարած այցի արդյունքները։ Այդ հանդիպման ավարտին Հուսեյնը հույս է հայտնել, որ «Վաշինգտոնն ու Թեհրանը կվերադառնան Վիեննայի բանակցություններին»։
Իրաքյան աղբյուրների տվյալներով՝ Իրաքի մայրաքաղաք Աբդոլլահիանի այցի հիմնական նպատակներից մեկը Իրանի և ԱՄՆ-ի հարաբերություններում Բաղդադի միջնորդության քննարկումն է։ Փետրվարի կեսերին Հուսեյնի՝ ԱՄՆ կատարած այցից և Միացյալ Նահանգների վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ նրա բանակցություններից հետո Իրաքը հանդես է եկել Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև միջնորդության առաջարկությամբ։
Ըստ աղբյուրների՝ այդ գաղափարը Վաշինգտոնում դրական արձագանք է ստացել: Իրանի հետ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը ստորագրվել Էր 2015 թ.-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական «հնգյակի» և Գերմանիայի կողմից՝ Թեհրանի միջուկային մշակումների շուրջ ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով: 2018 թ.-ին ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշում ընդունեց այդ համաձայնությունից միակողմանիորեն դուրս գալու մասին:
ԱՄՆ-ի գործող նախագահ Ջո Բայդենը բազմիցս հայտնել Է Թեհրանի հետ միջուկային գործարքին Վաշինգտոնի վերադառնալու պատրաստակամության մասին:
Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Չինաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան անցյալ տարվա ապրիլից Իրանի հետ բանակցություններ են վարում Վիեննայում ԳՀՀԾ-ն սկզբնական տեսքով վերականգնելու շուրջ: 2022 թ. նոյեմբերի 10-ին Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել էր, որ Իրանի ներկայացուցիչների հետ բանակցությունների հերթական փուլն Ավստրիայի մայրաքաղաքում ավարտվել է առանց որևէ արդյունքի:

В Иране заявили о готовности США вернуться к переговорам по восстановлению ядерной сделки
Соединенные Штаты готовы вернуться к переговорам о восстановлении Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в воскресенье заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян в интервью телеканалу Al-Alam.
По словам Абдоллахияна, его иракский коллега Фуад Хусейн получил заверения от представителей американской администрации о том, что Вашингтон по-прежнему заинтересован в урегулировании разногласий с Тегераном, которые препятствуют возрождению ядерной сделки.
"Господин Фуад Хусейн после недавнего визита в Вашингтон передал нам сообщение, согласно которому американская сторона готова обсуждать соглашение [по иранской ядерной программе] с тем, чтобы достичь конкретных результатов. Мы приветствовали и приветствуем дипломатический диалог, мы никогда не избегали контактов и готовы в рамках венских переговоров к обмену мнениями с американской стороной как через посредников, так и напрямую", - сказал Абдоллахиян, комментируя итоги встречи с Хусейном, которая состоялась 22 февраля в Багдаде.
Кроме того, глава МИД Ирана заявил, что считает возможным восстановление ядерной сделки.
"Исходя из того сообщения, которое господин Фуад Хусейн передал от американской стороны, я лично вижу, что достижение соглашения возможно, поскольку американская сторона продемонстрировала свою готовность предпринять необходимые шаги", - подчеркнул министр.
"Однако проблема заключается в том, что дипломатические сигналы американцев противоречат их публичным заявлениям. Они посылают позитивные сигналы по дипломатическим каналам, тогда как в медийном пространстве говорят совсем другие слова", - добавил он.
Ранее Абдоллахиян провел встречу с Хусейном, на которой, помимо двусторонних отношений и регионального сотрудничества, обсуждались результаты недавнего визита главы иракской дипломатии в США. По завершении этой встречи Хусейн выразил надежду, что "Вашингтон и Тегеран вернутся к переговорам в Вене".
По данным иракских источников, одна из основных целей визита Абдоллахияна в столицу Ирака состоит в обсуждении посредничества Багдада в отношениях между Ираном и Соединенными Штатами. С предложением Тегерану о посредничестве выступил Ирак после завершившегося в середине февраля визита Хусейна в США и его переговоров с представителями американской администрации. Те же идеи иракский министр, как указывают источники, обсуждал и в Вашингтоне, где они были восприняты позитивно.
Совместный всеобъемлющий план действий был подписан с Ираном в 2015 году в целях преодоления кризиса вокруг его ядерных разработок постоянной "пятеркой" Совета Безопасности ООН и Германией. Предыдущий президент США Дональд Трамп принял в 2018 году решение о выходе из этой договоренности. Нынешний американский лидер Джо Байден неоднократно сигнализировал о готовности вернуть Вашингтон в ядерную сделку.
Россия, Великобритания, Германия, Китай, США и Франция с апреля 2021 года ведут с Ираном в Вене переговоры о восстановлении СВПД в его первоначальном виде. 10 ноября 2022 года генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси заявил, что очередной раунд переговоров с представителями Ирана завершился в австрийской столице без какого-либо результата.