ԻՀՊԿ-ն ռազմածովային ուղղաթիռները զինել է ականներով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմածովային ուժերը սկսել են իրենց Մի-17 ուղղաթիռները զինել «Մահամ-2» ծովային ականներով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է իրանական Tasnim գործակալությունից։
Այդ սպառազինությունն ԻՀՊԿ-ի ուղղաթիռներին թույլ կտա պայքարել հակառակորդի սուզանավերի դեմ։ Գործակալությունը նշում է, որ 350 կգ պայթուցիկ պարունակող ռազմածովային ականը կահավորված է ձայնային և մագնիսական սենսորներով։
«Մահամ-2»-ը տեղակայվում է ջրի տակ՝ 10-20 մ խորությամբ, և կարող է խոցել մինչև 250 տոննա կշռող տարբեր նավեր և սուզանավեր, որոնք նավարկում են 4-ից 15 հանգույց արագությամբ:
Ավելի վաղ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմածովային ուժերի ուղղաթիռները զինվել են «Նուր» և «Գադեր» հականավային թևավոր հրթիռներով՝ համապատասխանաբար 120 կմ և 200 կմ հեռահարությամբ, և «Ս-5» 57 մմ տրամաչափի չկառավարվող ավիացիոն հրթիռներով։

Вертолеты элитных частей Ирана оснастили морскими минами
ВМС Корпуса стражей исламской революции Ирана (КСИР, элитные части иранских ВС) впервые начали оснащать свои вертолеты Ми-17 морскими минами "Махам-2". Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщило агентство Tasnim.
Это вооружение позволит вертолетам бороться с подводными лодками противника в акватории Персидского залива, отмечает агентство.
Ранее вертолетные эскадрильи ВМС КСИР получили противокорабельные крылатые ракеты "Нур" и "Гадер" дальностью соответственно 120 км и 200 км и неуправляемые авиационные ракеты С-5.
"Махам-2" - морская мина, имеющая заряд в 350 кг взрывчатки и оснащенная двумя акустическими и магнитными датчиками. Мина устанавливается на глубине 10-20 м под водой и способна поражать надводные и подводные цели, движущиеся со скоростью от 4 до 15 узлов.