ԵՄ-ն Վրաստանին 21 միլիոն եվրո անհատույց օգնություն կհատկացնի տնտեսության և բիզնեսի զարգացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն ընթացիկ տարում Վրաստանին կհատկացնի 60 մլն լարի (21 մլն եվրո)՝ որպես անհատույց օգնություն այնպիսի ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման համար, ինչպիսիք են տնտեսությունը և բիզնեսը, գյուղատնտեսությունը։
Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Վրաստանում ԵՄ ներկայացուցչության մամուլի ծառայության տարածած մամուլի հաղորդագրությունը: Եվրամիության կողմից դրամի հատկացման որոշումը կայացվել է դեռ անցյալ տարի։ 5,67 մլն եվրո կհատկացվի տնտեսության և բիզնեսի զարգացման, 3,2 մլն եվրո՝ գյուղատնտեսության աջակցության ծրագրի իրականացման համար:
Բացի դրանից, 5 միլիոն եվրո կհատկացվի Վրաստանի տարածաշրջանային զարգացման ծրագրի համար, ևս 7 միլիոն եվրո՝ աշխատաշուկայի կարիքները բավարարելու նպատակով մարդկանց աշխատանքային հմտությունների կատարելագործման և զարգացման համար, հավելել են ներկայացուցչությունում։ Այսօրվա դրությամբ ԵՄ-ն Վրաստանում իրականացնում է ավելի քան 160 ծրագիր, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 500 մլն եվրո:

ЕС выделит Грузии в 2023 году €21 млн на развитие экономики и бизнеса
Евросоюз выделит Грузии в текущем году 60 млн лари (€21 млн) в качестве безвозмездной помощи на осуществление реформ в таких сферах, как экономика и бизнес, сельское хозяйство. Как передает Арменпресс, об этом в четверг сообщили в пресс-службе представительства ЕС в Грузии.
"Евросоюз в 2023 году перечислит казне Грузии 60 млн лари на поддержку проведения основных реформ", - говорится в сообщении, где отдельно подчеркивается, что деньги будут потрачены на развитие экономики и бизнеса, поддержку сельского хозяйства и других сфер.
Решение о выделении денег Евросоюзом было принято еще в прошлом году. Около €6 млн будет потрачено на развитие экономики и бизнеса, €3,2 млн на осуществление программы по поддержке сельского хозяйства.
Кроме того, €5 млн будут потрачены на программу регионального развития Грузии, а еще €7 млн - на улучшение и развитие трудовых навык людей для удовлетворения потребностей рынка труда, добавили в представительстве.
На сегодняшний день ЕС осуществляет в Грузии более 160 проектов, общая стоимость которых составляет €500 млн.